Reklama

Sejm wybrał Bogdana Święczkowskiego na stanowisko sędziego Trybunału Konstytucyjnego

Sejm we wtorkowym głosowaniu wybrał Bogdana Święczkowskiego na stanowisko sędziego Trybunału Konstytucyjnego. "Za" głosowało 233 posłów, "przeciw" 219, a dwóch wstrzymało się od głosu.

Wybór sędziego TK był konieczny, ponieważ 23 lipca ub. roku upłynęła kadencja sędziego Leona Kieresa. Kandydatura Święczkowskiego została zgłoszona przez grupę posłów PiS.

Kandydaturę Święczkowskiego w głosowaniu poparło 233 posłów, przeciw było 219, a od głosu wstrzymało się 2 posłów. Większość bezwzględna wynosiła 228 głosów. Głosowanie poprzedziła burzliwa debata, podczas której opozycja protestowała przeciw wyborowi Święczkowskiego.

Sędzia TK jest wybierany przez Sejm na 9-letnią kadencję.

Jak głosowali posłowie w sprawie Święczkowskiego?

Spośród 228 posłów PiS 227 głosowało za kandydaturą Święczkowskiego. Jeden - Szymon Szynkowski vel Sęk - nie głosował.

Reklama

Wszyscy głosujący posłowie KO - 125 osób - byli przeciw. Nie głosował Bogusław Sonik.

Przeciwko kandydaturze głosowało wszystkich 44 posłów Lewicy.

W Koalicji Polskiej-PSL głosowało 23 posłów - wszyscy przeciw. W głosowaniu nie wziął udział Jacek Tomczak.

Z 11-osobowego koła Konfederacji pięciu posłów głosowało za; czterech przeciw (Konrad Berkowicz, Artur Dziambor, Janusz Korwin-Mikke, Dobromir Sośnierz). Krystian Kamiński się wstrzymał. Nie głosował Jakub Kulesza.

W całości - ośmioro posłów - przeciw głosowało koło Polska 2050.

Przeciwko było także wszystkich pięcioro posłów Porozumienia.

W czteroosobowym kole Kukiz’15 przeciw kandydaturze głosowało trzech posłów, wstrzymał się Stanisław Żuk.

Trzech posłów koła Polskie Sprawy było przeciw, nie głosowała Agnieszka Ścigaj.

W całości przeciw głosowało koło PPS (trzech posłów).

Spośród trzech posłów niezrzeszonych głosowało dwóch. Za Święczkowskim opowiedział się Zbigniew Ajchler, przeciw był Ryszard Galla; nie głosował Łukasz Mejza.

Opinia sejmowej komisji

W poniedziałek I zastępca prokuratora generalnego Bogdan Święczkowski uzyskał pozytywną opinię sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka, jako kandydat na sędziego Trybunału Konstytucyjnego.

Za kandydaturą Święczkowskiego głosowało 15 posłów, 14 głosowało przeciw, nikt się nie wstrzymał. Opozycja zarzucała Święczkowskiemu upolitycznienie prokuratury, pytała o dorobek naukowy, jakim powinien się wyróżniać sędzia Trybunału Konstytucyjnego. Święczkowski deklarował, że czuje się kandydatem posłów, a nie którejś z partii. 

Kim jest Bogdan Święczkowski?

Święczkowski, absolwent prawa na Uniwersytecie Jagiellońskim, pracował w prokuraturze Rejonowej w Sosnowcu, Prokuraturze Okręgowej w Katowicach, od 2001 r. w Prokuraturze Krajowej. Od 2005 r. pełnił obowiązki zastępcy dyrektora biura ds. przestępczości zorganizowanej Prokuratury Krajowej (od 2009 r. dyrektora), a także prokuratora Prokuratury Apelacyjnej. W 2006 r. został powołany na prokuratora Prokuratury Krajowej. W latach 2006-2007 był szefem ABW.

W latach 2010-2015 pozostawał prokuratorem w stanie spoczynku. W tym czasie został wybrany na radnego śląskiego sejmiku wojewódzkiego, a w wyborach parlamentarnych w 2011 r. został posłem z listy PiS. W 2015 r. został powołany na stanowisko podsekretarza stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości, a w 2016 r. na stanowisko prokuratora krajowego i zastępcy prokuratora generalnego. Wykłada w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.


INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: ​Bogdan Święczkowski | Prokuratura Generalna | sędzia TK

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy