Reklama

Reklama

Sejm uczcił pamięć zmarłego posła PiS Jerzego Wilka

Sejm w środę, na początku posiedzenia uczcił pamięć zmarłego w niedzielę w wieku 66 lat posła PiS Jerzego Wilka. Był działaczem Solidarności, samorządowcem przez wiele kadencji, człowiekiem zasłużonym dla Elbląga - wspominał Wilka prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Na początku posiedzenie Sejmu marszałek Elżbieta Witek przypomniała, że w niedzielę zmarł Jerzy Wilk - przedsiębiorca i samorządowiec, w latach 2013-2014 prezydent Elbląga, poseł PiS. Posłowie uczcili pamięć Jerzego Wilka i odmówili krótką modlitwę w jego intencji.

"Człowiek zasłużony"

Jerzego Wilka wspominał prezes PiS, wicepremier Jarosław Kaczyński. - Był działaczem Solidarności, działaczem Komitetu Obywatelskiego w Elblągu, działaczem Porozumienia Centrum, a później PiS. Był samorządowcem przez wiele kadencji, od 19994 r. w Radzie Elbląga, był wiceprzewodniczącym, przewodniczącym tej rady, wreszcie był prezydentem miasta - przypomniał prezes PiS.

Reklama

- W ostatnich latach swojego życia został posłem, był nim niespełna sześć lat. Był człowiekiem zasłużonym dla Elbląga i zasłużonym dla całego przedsięwzięcia, które ma uczynić Polskę bardziej sprawiedliwą i lepiej się rozwijającą - mówił Kaczyński nawiązując do budowy przekopu Mierzei Wiślanej.

Jerzy Wilk w latach 80. ubiegłego wieku zaangażował się w budowanie struktur i działalność NSZZ "Solidarność", następnie współtworzył Komitet Obywatelski w Elblągu, był członkiem Porozumienia Centrum, a następnie PiS.

Były prezydent Elbląga

Wielokrotnie był wybierany do elbląskiej rady miasta; pełnił w niej m.in. funkcję przewodniczącego. Przez 23 lata zarządzał Elbląską Spółdzielnią Niewidomych ELSIN.

W 2013 r. został kandydatem PiS na prezydenta Elbląga w przedterminowych wyborach. W pierwszej turze zdobył 31,8 proc. głosów, co dało mu pierwsze miejsce spośród 10 kandydatów. W drugiej turze wyborów uzyskał wynik 51,7 proc., wygrywając z kandydatką PO. Przez półtora roku pełnił funkcję prezydenta Elbląga.

Był zwolennikiem budowy przekopu Mierzei Wiślanej; przekonywał, że ta inwestycja przyniesie korzyści gospodarcze i społeczne oraz zapewni bezpieczeństwo. Jako poseł pełnił rolę sprawozdawcy przy pracach legislacyjnych związanych z budową tej nowej drogi wodnej, która połączy Zatokę Gdańską z Zalewem Wiślanym.

Uzyskał mandat poselski z listy PiS w wyborach parlamentarnych w 2015 i 2019 r. W obecnej kadencji Sejmu zasiadał m.in. w Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, w której był wiceprzewodniczącym, Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej oraz Komisji Gospodarki i Rozwoju.

Uroczystości pogrzebowe Jerzego Wilka odbędą się w piątek w Elblągu.


Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje