Reklama

Sejm: Scysja protestujących z Elżbietą Rafalską

​Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska spotkała się w czwartek z rodzicami osób niepełnosprawnych, którzy protestują w Sejmie. W spotkaniu uczestniczy także pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych Krzysztof Michałkiewicz. Podczas spotkania doszło do ostrej wymiany zmian.

Elżbieta Rafalska nie chciała złożyć protestującym żadnych obietnic.

- Wymaga to spokoju, wymaga to przeanalizowania tej sytuacji, jesteśmy w trakcie roku budżetowego, musimy się chwilę zastanowić - apelowała.

Minister podkreśliła, że sama opiekowała się osobami niepełnosprawnymi. - Proszę nie odmawiać nam, że my państwa nie rozumiemy - zwróciła się do rozzłoszczonych rodziców Rafalska.

Ci kontrowali: - Przez dwa lata jeździliśmy do pana Michałkiewicza. Pytaliśmy, kiedy będzie podniesiony zasiłek pielęgnacyjny. I nic. Zajadał się pan paluszkami, mówił, że nic nie wiadomo, to była wielka kpina! - denerwowała się liderka protestujących i nazwała Michałkiewicza kłamcą.

Reklama

Gdy Rafalska oznajmiła, że musi sprawę skonsultować, protestujący ripostowali: - Niech pani z prezesem Kaczyńskim to skonsultuje.

Elżbieta Rafalska zapewniła, że Jarosław Kaczyński troszczy się o los niepełnosprawnych i ich opiekunów.

Protestujący z kolei podkreślili, że będą protestować w Sejmie do skutku. - Tamten rząd miał serce z kamienia, zobaczymy, jakie serce ma ten rząd - podkreśliła liderka protestujących rodziców.

Odrzucone zaproszenie

W Sejmie od środy protestuje Komitet Protestacyjny Rodziców Osób Niepełnosprawnych. Rodzice domagają się wprowadzenia m.in. dodatku rehabilitacyjnego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji po ukończeniu 18. roku życia. Zwrócili się w tej sprawie do prezydenta, premiera oraz prezesa PiS.

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zaprosiło protestujących na spotkanie w Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog".

Rodzice osób niepełnosprawnych odrzucili to zaproszenie. "Czekamy w Sejmie na premiera Mateusza Morawieckiego i prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, gdyż to są osoby decyzyjne, które będą mogły spełnić nasze postulaty" - powiedziała PAP w czwartek Iwona Hartwich z Komitetu Protestacyjnego Rodziców Osób Niepełnosprawnych.

Spór o miejsce spotkania

"Proponuję tak po ludzku rozmowy w CPS Dialog, tam są warunki do prowadzenia rozmów" - powiedziała Rafalska.

Iwona Hartwich z Komitetu Protestacyjnego Rodziców Osób Niepełnosprawnych odpowiedziała: "My stworzymy w Sejmie fajne warunki na dyskusję o naszych postulatach z panem prezesem Jarosławem Kaczyńskim, i panem premierem Mateuszem Morawieckim, tak jak stworzyliśmy warunki w 2014 r. jak rozmawialiśmy i jak się z tym zmierzył pan premier Donald Tusk" - powiedziała. "Mamy konkretne postulaty, chcemy rozmawiać z osobami decyzyjnymi" - podkreśliła.

"Ja jestem ministrem konstytucyjnym i za politykę społeczną i za działania na rzecz osób niepełnosprawnych odpowiadam też ja. Pracujemy nad strategią rozwiązywania problemów osób niepełnosprawnych kompleksowo" - odpowiedziała Rafalska.

"My nie negujemy tego, co pani mówi, tego całego dobra, które robicie. Proszę, żeby pani powiedziała teraz przy mediach, że 744 zł renty socjalnej i 150 zł zasiłku pielęgnacyjnego starcza dla osób niepełnosprawnych na godne życie" - mówiła Hartwich.

"Przejęliśmy rządy po działaniach zupełnie w wielu obszarach antyspołecznych, czyli mamy zaległości wieloletnie" - odpowiedziała Rafalska. Przypomniała, że od marca 2017 roku renta socjalna została podwyższona o 13 proc.

Konferencja Rafalskiej

"Doskonale wiemy, że sytuacja osób niepełnosprawnych w Polsce jest trudna, że jeszcze trudniejsza jest sytuacja rodzin z dzieckiem niepełnosprawnym" - powiedziała w czwartek na konferencji prasowej minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.

Zaznaczyła, że sytuacja osób z niepełnosprawnością się zmienia, choć może nie w takim tempie, jakiego oczekują.

Minister zaznaczyła, że działania związane z rozwiązywaniem problemów osób niepełnosprawnych są interdyscyplinarne i kompleksowe. "Dla osób niepełnosprawnych, dla ich rodzin, ma znaczenie jakość ochrony zdrowia, dostępność do usług medycznych, rehabilitacyjnych, do diagnostyki, do edukacji, która sprzyja osobom niepełnosprawnym, również te rozwiązania, które wspierają osoby niepełnosprawne, które nie mogą pracować" - powiedziała.

Do końca września strategia

"Do końca września powstanie pierwsza w Polsce strategia działań na rzecz osób niepełnosprawnych" - oświadczyła Elżbieta Rafalska.

Dodała, że osoby niepełnosprawne mogą otrzymywać także inne rodzaje świadczeń. Szefowa resortu rodziny podkreśliła, że chciałaby, aby osoby niepełnosprawne mogły podejmować pracę, jeśli ich stan zdrowia na to pozwala.

Pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych Krzysztof Michałkiewicz zapowiedział, że w poniedziałek przedstawione zostaną szczegóły programu "Dostępność plus". "W najbliższą środę mamy kolejne spotkanie zespołu dot. poprawy sytuacji osób niepełnosprawnych" - mówił.

Podkreślił, że osoby niepełnosprawne są także w centrum zainteresowania innych resortów. "One także podejmują działania na ich rzecz. Są one wypracowywane w dialogu z środowiskiem osób niepełnosprawnych" - powiedział.

PAP/INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Elżbieta Rafalska

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy