Reklama

Reklama

Sejm planuje zmianę dotyczącą kół poselskich

Na Prezydium Sejmu i Konwencie Seniorów padła propozycja, by skrócić wystąpienie w debatach dla kół z pięciu do trzech minut. Nie wszyscy oceniają pozytywnie taki pomysł.

Jak przekazał wicemarszałek Sejmu Włodzimierz Czarzasty z Lewicy, sprawa zmniejszenia limitu czasu na wystąpienia z pięciu do trzech minut została postawiona na Prezydium Sejmu i Konwencie Seniorów, gdzie marszałek Elżbieta Witek zwracała uwagę na zjawisko tworzenia się coraz większej liczby kół, których obecnie jest pięć, ale tylko jedno - Konfederacja - to ugrupowanie, które startowało w wyborach.

Mniej ważny głos

Czarzasty wyjaśniając propozycje marszałek podkreśla, że w momencie, kiedy kół powstaje coraz więcej to przy procedowaniu np. 10 ustaw w ciągu jednego dnia posiedzenia czas na wystąpienia znacząco się wydłużył, a kiedy ich liczba wzrosłaby do 10 - to posiedzenie potencjalnie przedłużyłoby się nawet o trzy godziny.

Reklama

Artur Dziambor, poseł Konfederacji, zapowiedział, że jego ugrupowanie będzie się tej propozycji sprzeciwiać. - Większość jest jaka jest, więc podejrzewam, że nas załatwią w ten sposób, że będą nam odebrane te cenne minuty, które wykorzystujemy za każdym razem - stwierdził. - Nie dopuszczanie nas do tego, żebyśmy mogli realnie dłużej, czyli też bardziej merytorycznie, podejść do każdej dyskusji postrzegamy jednoznacznie negatywnie - dodał.

Z kolei przewodnicząca koła Polska 2050 Hanna Gill-Piątek zwraca uwagę, że nie wszystkie koła biorą czynny udział w sejmowych debatach, a jej ugrupowanie zabiera głos w każdej dyskusji, więc odbiera to jako konkretne uderzenie w jej formację. - Pytanie, czy głos Polski 2050 jest w tej dyskusji mniej ważny od głosu Platformy Obywatelskiej? Ja bym powiedziała, że nie. Czasami jest nawet bardziej mądry - powiedziała.

Wstępne ustalenia

Centrum Informacyjne Sejmu poinformowało, że "zgodnie z art. 181 ust. 1 Regulaminu Sejmu, Prezydium Sejmu - po wysłuchaniu opinii Konwentu Seniorów - przedstawia propozycję przeprowadzenia debaty w ramach limitów czasowych przysługujących klubom i kołom poselskim".

"Obecnie w Sejmie funkcjonują cztery kluby parlamentarne i pięć kół poselskich. Propozycja, która pojawiła się w ostatnim czasie podczas posiedzenia Konwentu Seniorów, zakłada wyznaczenie 3-minutowego czasu na wystąpienia dla przedstawicieli kół. To wstępne ustalenia, których finalna akceptacja najprawdopodobniej odbędzie się we środę, 7 lipca, podczas pierwszego dnia 34. posiedzenia Sejmu" - przekazano.

Obecnie w Sejmie jest pięć kół, a należy do nich 27 posłów. Największe koło - Konfederacja - ma 11 parlamentarzystów, a mniejsze to Polska 2050 (6 parlamentarzystów), Kukiz'15-Demokracja Bezpośrednia (4 osoby) oraz Polskie Sprawy i Wybór Polska, które mają po troje posłów.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje