Reklama

Reklama

Sejm: O godzinie 12 odbędzie się wysłuchanie ws. projektu ustawy o SN

Politycy PO poinformowali, że w poniedziałek o godzinie 12 rozpocznie się w Sejmie wysłuchanie publiczne z udziałem sędziów i prawników ws. projektu ustawy o Sądzie Najwyższym. Dodali, że wszyscy zaproszeni zostaną wpuszczeni na teren Sejmu, w tym także prof. Adam Strzembosz i prof. Andrzej Rzepliński.

Kto weźmie udział w wysłuchaniu?

Wiceszef PO Borys Budka podkreślił, że w wysłuchaniu wezmą udział osoby, które "cieszą się niewątpliwym autorytetem i które pokażą Polakom, dlaczego ta ustawa o SN i te zmiany w wymiarze sprawiedliwości są tak bardzo niebezpieczne z punktu widzenia obywatela".

Jak poinformował zaproszenie na wysłuchanie przyjęli: b. I prezes SN prof. Adam Strzembosz, był prezes TK  Andrzej Rzepliński, obecna I prezes SN Małgorzata Gersdorf, przewodniczący KRS Dariusz Zawistowski, szef Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia" Krystian Markiewicz, przedstawiciele dwóch samorządów zawodowych: szef Naczelnej Rady Adwokackiej mec. Jacek Trela i szef Krajowej Rady Radców Prawnych Maciej Bobrowicz.

Reklama

Wicemarszałek Małgorzata Kidawa-Błońska pytana, czy wszyscy zaproszeni przez PO goście zostaną wpuszczeni na teren Sejmu, w związku z wstrzymaniem wydawania jednorazowych przepustek dla gości posłów odpowiedziała, że większość zaproszonych gości ma stałe przepustki do Sejmu.

"Ten problem dotyczył tylko pana prof. Strzembosza i pana prof. Rzeplińskiego. To są dwie osoby, które nie mają stałych przepustek do Sejmu, ale naprawdę odmówienie panu prof. Strzemboszowi - tutaj pan marszałek zrobił wyłom" - powiedziała. Dopytywana, czy na teren Sejmu zostanie wpuszczony również prof. Andrzej Rzepliński odpowiedziała, że tak.

Polacy odcięci od informacji

Budka zaznaczył, że rzeczą niezrozumiałą jest, dlaczego Sejm został na ten tydzień zamknięty dla osób, które chciałyby brać udział w pracach parlamentu. "Niezrozumiałą decyzją marszałka Sejmu nie może spowodować tego, by Polacy zostali odcięci od informacji, stąd zapraszamy przedstawicieli mediów do tego, by relacjonować od godz. 12 to wysłuchanie" - powiedział.

"Będą przedstawiciele wszystkich opozycyjnych klubów parlamentarnych, powtarzam: wszystkich, po to, by również brać udział w tej dyskusji, by zadawać pytania, by rozwiewać wątpliwości" - dodał Budka.

Wysłuchanie o charakterze eksperckim

"To wysłuchanie będzie miało charakter ekspercki, charakter merytoryczny. Przedstawiciele zawodów prawniczych, samorządów prawniczych będą mówili od strony obywatela, 'klienta' wymiaru sprawiedliwości" - zaznaczył poseł PO. Dodał, że przedstawiciele sądów - szefowa SN, czy przewodniczący KRS będą starć się "przedstawić niebezpieczeństwa z punktu widzenia obiektywizmu, niezależności polskich sądów".

 "To wysłuchanie będzie - mamy nadzieję - dawało materiał do tego, by  większość rządząca zrozumiała, że kolejnym etapem dyskusji o zmianach w polskim wymiarze sprawiedliwości powinno być wysłuchanie publiczne w trybie regulaminu Sejmu i taki wniosek zostanie złożony, gdy tylko formalnie Sejm rozpocznie prace nad ustawa o SN" - zapowiedział poseł Platformy.

Wicemarszałek Sejmu zaprasza gości

Kidawa-Błońska pytana, czy widziała się z Markiem Kuchcińskim, zaprzeczyła; zaznaczyła jednocześnie, że "była współpraca z Kancelarią Sejmu".  Dopytywana jak odbiera to, że marszałek Sejmu zgodził się na wpuszczenie zaproszonych przez PO gości, zaznaczyła, że "wicemarszałkowie Sejmu mieli dotąd prawo zapraszać gości" i że ten zwyczaj powinien być utrzymany.

Pytana, czy wiadomo już kiedy Sejm będzie pracować nad propozycją PiS dot. SN, Kidawa-Błońska zaprzeczyła. Zaznaczyła, że spodziewa się informacji na ten temat na Konwencie Seniorów, który zostanie zapewne zwołany w poniedziałek lub wtorek.  

W poniedziałek Sejm jest odgrodzony od zewnątrz barierkami; pilnuje ich grupa kilkudziesięciu policjantów. W okolicy - jak dotąd - nie zebrała się większa grupa ludzi.

Projekt PiS dotyczący Sądu Najwyższego

W środę wieczorem na stronach Sejmu został opublikowany projekt PiS dotyczący Sądu Najwyższego, który przewiduje m. in. trzy nowe izby SN, zmiany w trybie powoływania sędziów SN i umożliwienie przeniesienia obecnych sędziów SN w stan spoczynku. Projekt przewiduje, że "z dniem następującym po dniu wejścia w życie niniejszej ustawy sędziowie SN, powołani na podstawie przepisów dotychczasowych, przechodzą w stan spoczynku, z wyjątkiem sędziów wskazanych przez Ministra Sprawiedliwości".


Reklama

Reklama

Reklama