Reklama

Reklama

Sejm: Komisja regulaminowa za uchyleniem immunitetu Grzegorzowi Braunowi

Sejmowa komisja regulaminowa zarekomendowała uchylenie immunitetu posłowi Konfederacji Grzegorzowi Braunowi. O pociągnięcie posła do odpowiedzialności m.in. za niestosowanie się do nakazu noszenia maseczki w okresie pandemii wnioskował Komendant Główny Policji.

Przewodniczący Kazimierz Smoliński (PiS) po tajnym głosowaniu poinformował, że komisja regulaminowa pozytywnie zaopiniowała wnioski o pozbawienie Grzegorza Brauna immunitetu.

Policja wystąpiła z dziesięcioma wnioskami dotyczącymi wyrażenia zgody przez Sejm na pociągnięcie polityka do odpowiedzialności karnej za wykroczenia. Wnioski zostały złożone w okresie od maja do grudnia 2021 r.

Grzegorz Braun a immunitet. Komisja sejmowa zdecydowała

Jak wyjaśniły na posiedzeniu komisji policjantki reprezentujące komendanta głównego, dziewięć wniosków dotyczyło jednego zachowania, czyli nieprzestrzegania nakazu zakrywania ust i nosa maseczką w okresie, gdy taki obowiązek wynikał z ministerialnych rozporządzeń. 

Reklama

Funkcjonariuszki mówiły, że poseł nie zakrywał nosa i ust m.in. podczas konferencji prasowych, większych spotkań w Rzeszowie i w Warszawie, a także podczas wejścia na teren komendy policji w Rzeszowie i posiedzenia Rady Miasta Rzeszowa.

Ostatni, dziesiąty wniosek, dotyczył naruszenia zasad ruchu drogowego, czyli złamania zakazu jazdy w obu kierunku podczas zgromadzenia publicznego w Warszawie w październiku 2021 roku. 

Braun: Sprawa ma charakter kompletnej groteski

Odpowiadając na stawiane zarzuty, Grzegorz Braun powiedział, że "sprawa ma charakter kompletnej groteski"

Poseł Konfederacji, odnosząc się do rozporządzeń ws. noszenia maseczek, stwierdził, że "było to oczywiście, jak cała polityka walki z mniemaną pandemią, prawo kaduka, któremu nadano pozory praworządności". 

- Policja i inne służby były kierowane na ten front walki z własnym narodem, do nękania obywateli na ulicach, we wnętrzach i w urzędach. I ja również znalazłem się w orbicie takich działań Policji - twierdził Braun.

Sejm lub Senat wyraża zgodę na pociągnięcie posła lub senatora do odpowiedzialności karnej w drodze uchwały podjętej bezwzględną większością głosów ustawowej liczby posłów lub senatorów. Nieuzyskanie wymaganej większości głosów oznacza podjęcie uchwały o niewyrażeniu zgody na pociągnięcie posła lub senatora do odpowiedzialności karnej. 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy