Reklama

Reklama

Schetyna żąda od Ziobry natychmiastowej delegalizacji stowarzyszenia"Duma i Nowoczesność"

"Żądamy od prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry natychmiastowej delegalizacji Stowarzyszenia 'Duma i Nowoczesność'" - oświadczył w poniedziałek lider PO Grzegorz Schetyna. Zażądał też, by rząd poinformował w Sejmie jak postępował z tego typu organizacjami przez ostatnie dwa lata.

Konferencja polityków PO to reakcja na sobotni reportaż "Superwizjera" w TVN24, w którym pokazano działalność skrajnie prawicowego Stowarzyszenia Duma i Nowoczesność.

Materiał pokazuje m.in. rozwieszone na drzewach czerwone flagi ze swastykami i "ołtarzyk" ku czci Adolfa Hitlera z jego czarno-białą podobizną oraz wielką drewnianą swastyką nasączoną podpałką do grilla, która po zmroku zostaje podpalona. Widać też uczestników spotkania przebranych w mundury Wehrmachtu, wznoszenie toastów "za Adolfa Hitlera i naszą ojczyznę, ukochaną Polskę" i częstowanie tortem w kolorach flagi Trzeciej Rzeszy.

Reklama

"Żądamy od prokuratora generalnego, by natychmiast zdelegalizował stowarzyszenie Duma i Nowoczesność" - oświadczył Schetyna na konferencji prasowej w Katowicach. Jak dodał, organizacja ta jest częścią "operacji odbudowy nazizmu i neonazizmu w Polsce", co - według niego - "w sposób ewidentny i wprost kompromituje Polskę".

Lider PO zażądał też, by już na posiedzeniu Sejmu w tym tygodniu ministrowie: sprawiedliwości Zbigniew Ziobro oraz spraw wewnętrznych i administracji Joachim Brudziński przedstawili "pełną informację o tym, jaka przez ostatnie dwa lata była aktywność ich służb, a także prokuratury w tych kwestiach". "W jaki sposób nadzorowano, sprawdzano, monitorowano działania tych organizacji" - zaznaczył.

Wiceszef PO Borys Budka wyraził pogląd, że wydarzenia ukazane w sobotnim reportażu nie miałyby miejsca, "gdyby nie przyzwolenie prokuratora generalnego (Zbigniewa Ziobry) i podległych mu prokuratorów". Zapowiedział, że Platforma będzie żądała dymisji każdego prokuratura w Polsce, który cofał akty oskarżenia, bądź nie dopuszczał do oskarżania osób, które propagują faszyzm.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje