Reklama

Reklama

Schetyna: Trybunał Konstytucyjny nie istnieje

Przewodniczący Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna powiedział, że Prawo i Sprawiedliwość "zniszczyło Trybunał Konstytucyjny", wybierając "swoich" sędziów w miejsce sędziów wybranych wcześniej. "Obecny prezes i sędziowie robią coś absolutnie niepoważnego" - dodał lider największej partii opozycyjnej.

W "Sygnałach Dnia" w radiowej Jedynce Grzegorz Schetyna był pytany o to, dlaczego opozycja nie skieruje do Trybunału Konstytucyjnego wniosku o zbadanie konstytucyjności przepisów, wprowadzających zmiany w sądownictwie.

Przewodniczący Platformy odpowiedział, że Trybunał nie jest niezależną instytucją, która orzeka zgodność uchwalanego prawa z konstytucją. "Trzeba powiedzieć wprost, że tej instytucji już nie ma" - dodał Grzegorz Schetyna.

Dziś w nocy Senat przyjął bez poprawek pakiet nowelizujący ustawy sądowe, w tym m.in. przepisy o Sądzie Najwyższym, sądach powszechnych i Krajowej Radzie Sądownictwa.

Najważniejsza ze zmian proponowanych przez PiS przewiduje przyspieszenie trybu wskazywania prezydentowi kandydatów na Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego. 

Według nowych przepisów, będzie do tego potrzebnych 80, a nie - jak dotąd - 110 ze 120 sędziów Sądu Najwyższego. Oprócz tego, zgodnie z nowelizacją, jeśli kandydaci na sędziów Sądu Najwyższego będą się odwoływać od negatywnych opinii KRS do Naczelnego Sądu Administracyjnego, to nie wstrzyma to uprawomocnienia się decyzji Rady.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy