Reklama

Reklama

Schetyna: Traktujmy poważnie ostrzeżenia MSZ

Każdy podróżuje za granicę na własną odpowiedzialność. MSZ przypomina jednak, że są regiony szczególnie niebezpieczne - mówi szef resortu Grzegorz Schetyna. W rozmowie z radiową Jedynką nawiązał w ten sposób do piątkowego zamachu w Tunezji, w którym zginęło 38 obcokrajowców.

Przypomniał, że na stronie internetowej ministerstwa spraw zagranicznych od zeszłego roku znajduje się ostrzeżenie przed podróżowaniem do niektórych części Tunezji. Od kilku miesięcy to ostrzeżenie jest bardziej kategoryczne.

Minister Schetyna podkreślił, że to biura podróży są odpowiedzialne za los swoich klientów i do ich obowiązków należy sprowadzenie turystów z Tunezji do kraju - o ile sobie ci tego życzą. MSZ reaguje tylko w sytuacjach ekstremalnych, to znaczy wtedy, gdy Polacy znajdują się w bezpośrednim niebezpieczeństwie lub gdy zostali fizycznie poszkodowani.

Grzegorz Schetyna przypomniał też o bezpłatnej aplikacji iPolak. To niezbędnik w podróży - wskaże drogę do najbliższej polskiej placówki dyplomatycznej, podpowie, co zrobić w razie kłopotów podczas wyjazdu czy jak zadbać o własne bezpieczeństwo w różnych zakątkach świata. Można w niej także znaleźć aktualne ostrzeżenia dla podróżujących, publikowane przez MSZ.

Aplikację iPolak można pobrać w AppStore, Google Play oraz Windows Phone. Aplikacja działa również w wersji offline, ale do pobrania najnowszych aktualizacji i ostrzeżeń trzeba skorzystać z internetu.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy