Reklama

Reklama

Schetyna: Nie będzie zmiany konstytucji, żeby usunąć Banasia

Jak poinformował w sobotę we Wrocławiu Grzegorz Schetyna, Platforma Obywatelska nie będzie się godzić na żadne sztuczki prawne w celu usunięcia Mariana Banasia z funkcji prezesa NIK. Szef PO uważa, że odpowiedzialność powinni ponieść ci, którzy Banasia nominowali.

Szef PO był pytany przez dziennikarzy na konferencji prasowej, jak ocenia zapowiadane przez marszałek Sejmu Elżbietę Witek (PiS) rozwiązanie, które miałoby służyć odwołaniu z funkcji prezesa NIK Mariana Banasia.

Politycy PiS nazywali to rozwiązanie umownie "planem B" - chodzi o zmiany w prawie.

"Żadne sztuczki do tego nie wystarczą i nie będziemy się na to godzić. Słyszałem o propozycji zmiany konstytucji i powiedziałem bardzo wyraźnie wczoraj: nie będziemy zmieniać konstytucji, żeby usunąć z funkcji Banasia, człowieka PiS. Chcą zmieniać ustawę, odbierać mu certyfikat to jest kompromitacja. Martwię się tylko, że uczestniczy w tym także marszałek Witek, która nie dalej niż trzy tygodnie temu mówiła, że będzie nowa jakość debaty publicznej i nowa jakość funkcjonowania parlamentu z szacunkiem dla opozycji i dla debaty publicznej. Tego nie ma" - powiedział Schetyna.

Reklama

Schetyna: Banaś jest znakiem kompromitacji PiS

Podkreślił, że odpowiedzialność powinni za to ponieść "ci, którzy tę decyzję podjęli i w żadnej mierze w tym wypadku nie będziemy im pomagać". Jego zdaniem, PiS musi ponieść odpowiedzialność polityczną za nominację dla prezesa Banasia.

"To jest taka sytuacja, w której partia zadecydowała o przeprowadzeniu, wybraniu swojego funkcjonariusza. Dostał on jedna z najważniejszych funkcji państwowych, a dzisiaj jest znakiem kompromitacji i wstydu dla partii PiS. I za to muszą odpowiedzieć" - podsumował Schetyna.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje