Reklama

Schetyna: Jeśli Petru będzie przeciwko wotum nieufności, to będzie za PiS

Jeżeli lider Nowoczesnej Ryszard Petru podejmie decyzję, żeby głosować przeciwko wnioskowi PO o wotum nieufności wobec rządu, to znaczy, że będzie głosował za PiS - podkreślił szef PO Grzegorz Schetyna. Dodał, że opozycja powinna łączyć się wokół wniosku Platformy.

Schetyna powiedział we wtorek w Radiu Zet, że jeżeli Petru podejmie decyzję, żeby głosować przeciwko wnioskowi PO o wotum nieufności to znaczy, że będzie głosował za PiS. Jak dodał, "nie ma wrażenia", że posłowie Nowoczesnej i Polacy, którzy głosowali na to ugrupowanie, zaakceptują takie działania Petru.

Lider Nowoczesnej w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej" odniósł się m.in. do kandydatury Schetyny na premiera. "Mógłby być poważnym kandydatem, gdyby rozpoczął od budowania porozumienia" - ocenił Petru. Jak dodał, Platforma działa według modelu: "zapowiadamy wniosek, zgłaszamy kandydata na premiera i czekamy, aż go poprzecie". Jego zdaniem jest to "zły prognostyk na przyszłość", a kandydatury Schetyny nie można traktować poważnie, "bo gdyby był poważny, to wcześniej doszłoby do uzgodnień PO z innymi ugrupowaniami i tworzenia wspólnego exposé".

Reklama

- Chcę przekonać Władysława Kosiniaka-Kamysza, Ryszarda Petru i być może Pawła Kukiza do tego, że opozycja powinna być wspólna, powinna się łączyć i budować wokół projektu, wokół wniosku (o wotum nieufności) - powiedział Schetyna.

Szef PO podkreślił, że konstruktywne wotum nieufności to najpoważniejszy oręż w batalii opozycji w stosunku do partii rządzącej. - Przedstawiamy projekt oceny 16 miesięcy rządów PiS, bo uważam, że największa partia opozycyjna, czy w ogóle wszystkie partie opozycyjne, powinny mieć prawo to zrobić, dlatego stawiamy ten wniosek (o wotum nieufności) - wyjaśnił.

Pytany, dlaczego to on jest kandydatem na premiera, Schetyna powiedział, że nie chciał się nikim "zasłaniać". - Nie chciałem się chować - zadeklarował. Przyznał jednocześnie, że wniosek PO o wotum nieufności "być może jest skazany na niepowodzenie".

"PO traktuje Polaków poważnie i nie oszukuje ich"

- Jeżeli polityka ma być w sposób elementarny poważna i przyzwoita, chociaż przecież to jest tak bardzo trudne, (...) to jeżeli jest lider partii, to musi wziąć na siebie polityczną odpowiedzialność  - przekonywał Schetyna. Zapewnił że Platforma traktuje Polaków poważnie i nie oszukuje ich.

Schetyna powiedział też, że w czasie przedstawiania wniosku o wotum nieufności w Sejmie nie wskaże składu swojego gabinetu. Jak dodał, Platforma oceni rządy PiS i pokaże wizję tego, jak ma wyglądać Polska po przegranej Prawa i Sprawiedliwości.

Platforma Obywatelska w piątek zaprezentowała wniosek o konstruktywne wotum nieufności wobec rządu; jako kandydat na premiera wskazany został w nim Schetyna. Liderzy partii opozycyjnych zostali zaproszeni przez szefa klubu PO Sławomira Neumanna na wtorek na spotkanie ws. wniosku o wotum nieufności wobec rządu.

Na spotkaniu ws. wniosku o wotum nieufności nie stawi się lider Kukiz'15 Paweł Kukiz, o czym poinformował PAP wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka (Kukiz'15). Przewodniczący PSL Władysław Kosiniak-Kamysz podkreślił, że PSL jest chętne do rozmów. Wiceszefowa Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer zaznaczyła, że jej ugrupowanie jest otwarte do rozmów, ale czeka na szczegóły dot. terminu spotkania.

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy