Reklama

Reklama

Sasin odznaczony medalem za zasługi dla Poczty Polskiej

W środę w Gdańsku obyły się obchody Dnia Łącznościowca. - Poczta Polska to przedsiębiorstwo strategiczne. Ważne, by zarabiała i była konkurencyjna - powiedział wicepremier Jacek Sasin. Podczas uroczystości minister został odznaczony medalem za zasługi dla Poczty Polskiej. - Urzędy pocztowe, praca listonoszy, to wszystko świadczy o charakterze Poczty Polskiej - podkreślił Sasin.

Obchody Dnia Łącznościowca odbyły się w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. Fryderyka Chopina w Gdańsku. Minister podczas uroczystości został odznaczony Medalem Honorowym Poczty Polskiej im. Króla Polski Zygmunta II Augusta. Odznaczenie wręczył mu prezes zarządu Poczty Polskiej Krzysztof Falkowski.

Sasin z Falkowskim podczas uroczystości wręczyli także 24 odznaczenia "Zasłużony dla Łączności" oraz 12 odznak "Profesjonalny Pracownik Poczty Polskiej". - Gratuluję wszystkim odznaczonym osobom - mówił Sasin.

- Poczta Polska to przedsiębiorstwo strategiczne. Ważne, by zarabiała i była konkurencyjna. Rząd będzie zwracać jej koszty usług deficytowych, ale istotnych dla państwa - mówił minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Dbamy i będziemy dbać, by miała również środki na inwestycje - dodał.

Reklama

Sasin: Dbamy o dobrą kondycję finansową poczty

Sasin podkreślił, że Poczta Polska jest dziś przedsiębiorstwem nastawionym nie tylko na przeszłość i tradycję, ale przede wszystkim na przyszłość.

- Rząd wspiera te działania, zarówno jeśli chodzi o inwestycje w nowoczesną architekturę i infrastrukturę logistyczną, ale dbamy również o to, aby poczta zachowywała dobrą kondycję finansową - mówił wicepremier. Jak dodał, "temu służą przepisy ustawowe przyjęte w tym roku, dotyczące zwrotu straty, którą poczta ponosi na usłudze powszechnej, czyli na tym, co jest najważniejsze i najbardziej widoczne dla klientów. Urzędy pocztowe, praca listonoszy, to wszystko świadczy o charakterze Poczty Polskiej" - wskazał.

Sasin podkreślił, że Poczta Polska nieustannie inwestuje. - Dbamy i będziemy dbać o to, by poczta miała również środki na inwestycje. Ważne, żeby poczta zarabiała, bo jest firmą, jest przedsiębiorstwem, więc musi zarabiać. Będziemy zwracać koszty tam, gdzie są usługi, które z natury rzeczy są usługami deficytowymi, ale ważnymi z punktu widzenia państwa - mówił.

Sasin o inwestycja Poczty Polskiej

Szef MAP stwierdził, że obecnie deficytowe jest dostarczanie korespondencji listowej, którą w dużej mierze stanowi korespondencja urzędowa. 

- Dbamy o to, aby ta część działalności była dochodowa, poprzez zawieranie odpowiednich kontraktów przez instytucje państwa. Zarząd poczty jest bardzo aktywny i negocjuje dobre warunki, natomiast dzisiaj przyszłością jest rynek doręczeń paczek i tu ważne są inwestycje - powiedział.

Zdaniem wicepremiera największym zadaniem stojącym przed Pocztą Polską są przesyłki kurierskie. - Ten rynek jest dzisiaj bardzo wymagający, działa tutaj bardzo wiele podmiotów i też moją rolą jako ministra aktywów państwowych jest dbałość o to, by poczta mogła skutecznie tę działalność rozwijać, i będziemy to robić - zapewnił Sasin.

- Poczta Polska jest strategicznym przedsiębiorstwem. Łączność, dostarczanie przesyłek, ale nie tylko, ponieważ poczta zajmuje się przecież także transportem i zabezpieczeniem gotówki. Tych przejawów działalności Poczty Polskiej, które świadczą o tym, że jest ona przedsiębiorstwem strategicznym, jest wiele, i zadaniem rządu wspólnie z zarządem i całą kadrą kierowniczą jest zadbanie o to, by poczta mogła dalej funkcjonować, a może funkcjonować jako przedsiębiorstwo tylko wtedy, kiedy będzie konkurencyjna - zaznaczył minister.

Wybory kopertowe 2020

W czasie pandemii w 2020 roku Jacek Sasin był odpowiedzialny za przeprowadzenie głosowania w wyborach prezydenckich. Miało się ono odbyć 10 maja 2020 roku drogą korespondencyjną. Wybory zostały ostatecznie przesunięte, ale wcześniej wydrukowano karty do głosowania, które miała dostarczyć Poczta Polska, która spis wyborców otrzymała od władz lokalnych. 

NIK w 2021 roku w sprawie organizacji wyborów kopertowych skierowała do prokuratury zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez m.in premiera Mateusza Morawieckiego, ale i ministra aktywów Jacka Sasina. 

NIK ustaliła, że Poczta Polska i Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych na organizację wyborów, w tym druk kart do głosowania, wydały łącznie - 76,5 mln zł.

Czytaj też: Nawet kilkanaście tysięcy złotych. Niezależnie od dochodu. Czy przysługuje ci nowy dodatek?

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy