Reklama

Sąd: Rafał Baniak trafi do aresztu

Zatrzymany przez CBA były wiceminister skarbu Rafał Baniak ma trafić do aresztu na trzy miesiące - zadecydował Sąd Rejonowy Katowice-Wschód. Jak dowiedziała się Interia, zarzuty, jakie usłyszał Baniak, dotyczą płatnej protekcji, kierowania zorganizowaną grupą przestępczą, prania brudnych pieniędzy i zbrodni VAT-owskiej.

Rafał Baniak, szef Pracodawców RP oraz były wiceminister skarbu został zatrzymany przez CBA. Wiadomo, że nie przyznał się do zarzutów

Posiedzenie aresztowe sądu trwało do późnych godzin nocnych z czwartku na piątek

- Sąd postanowił zastosować trzymiesięczne tymczasowe aresztowanie. Pan Rafał usłyszał w sumie pięć zarzutów. Na pewno złożymy zażalenie, które wpłynie do sądu na początku przyszłego tygodnia. W mojej ocenie zebrany materiał w żaden sposób nie uprawdopodobnia jakiegokolwiek z czynów dotyczących zarzutów przedstawionych Rafałowi Baniakowi. Jako obrona prezentujemy konsekwentne stanowisko: ten materiał jest za słaby, żeby stosować jakiekolwiek środki zapobiegawcze - powiedział Interii Przemysław Rosati, jeden z obrońców Baniaka.

Reklama

Zatrzymano również trzech przedsiębiorców

Do akcji CBA doszło w środę. Zatrzymano byłego wiceministra oraz trzech przedsiębiorców - dwóch z nich również trafi do aresztu, orzekł sąd. 

Kiedy CBA weszło do domu Baniaka o godz. 6 rano, trwały również przeszukania w jego miejscu pracy. 

Zatrzymań dokonano na Mazowszu i Śląsku, funkcjonariusze CBA przeprowadzili też przeszukania w kilkunastu lokalizacjach na terenie całego kraju, m.in. w urzędzie m.st. Warszawy oraz Miejskim Przedsiębiorstwie Oczyszczania Miasta Warszawy.

Do zatrzymań doszło na polecenie Prokuratury Krajowej w Katowicach.

- Czynności przeprowadzone przez prokuraturę były zupełnie niepotrzebne. Mój klient nie ma nic do ukrycia, stawia się i będzie stawiał się na wezwanie każdego organu procesowego - mówi Interii Przemysław Rosati.  

Jak ustaliliśmy, zarzuty postawione Rafałowi Baniakowi dotyczą płatnej protekcji, kierowania zorganizowaną grupą przestępczą, prania brudnych pieniędzy i zbrodni VAT-owskiej. 

Według ustaleń śledczych od sierpnia 2020 roku do stycznia 2023 roku miał miejsce proceder korupcyjny związany z zawieraniem kontraktów na zagospodarowanie odpadów z Miasta Stołecznego Warszawa. 

Zarzuty związane są z ustawianiem kontraktów z warszawskim MPO wartych 600 mln zł w zamian za łapówkę w wysokości 4 mln 990 tys. zł - przekazała prokuratura Polskiej Agencji Prasowej.

Kim jest Rafał Baniak?

Rafał Baniak to ekonomista i urzędnik. W latach 2004-2005 pracował w Ministerstwie Polityki Społecznej, w latach 2007-2011 w Ministerstwie Gospodarki a w latach 2011-2015 w Ministerstwa Skarbu Państwa - za każdym razem jako podsekretarz stanu. W 2022 r. został prezesem organizacji Pracodawcy RP.

Współpraca: Michał Michalak

Czytaj w serwisie Biznes: CBA zatrzymało byłego wiceministra skarbu Rafała Baniaka

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Rafał Baniak | korupcja | Pracodawcy RP | Przemysław Rosati

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy