Reklama

Reklama

"Rzeczpospolita": Rząd chce powrotu Polaków ze Wschodu

Rząd ma już projekt nowej ustawy repatriacyjnej, która ma po wielu latrach rozwiązać wstydliwy dla Polski problem repatriantów ze Wschodu, głównie z Kazachstanu i państw Azji Środkowej - podała dzisiejsza "Rzeczpospolita".

"Rzeczpospolita" poznała szczegóły proponowanych rozwiązań, nad którymi pracuje Rządowe Centrum Legislacji. Główny cel ustawy jest oczywisty: ułatwić oczekującym od lat Polakom powrót na stałe do kraju.

Wsparcie od państwa

Rząd chce przenieść główny ciężar pomocy repatriantom ze Wchodu z samorządów na budżet państwa. Chodzi głównie o mieszkania, które dziś mają repatriantom zapewniać gminy. Rząd chce ten obowiązek wziąć na siebie. Prócz tego budżet państwa będzie pokrywał koszt przeprowadzki repatriantów.

Gdy będą już w Polsce, mają otrzymać wsparcie od państwa na podniesienie kwalifikacji zawodowych, a także na naukę języka polskiego.

Reklama

Rząd ma też zagwarantować pieniądze na półroczne utrzymanie repatrianta (ok 600 zł miesięcznie) oraz pomoc mieszkaniową - poinformowała "Rzeczpospolita".

Ta ostania polegać ma na uzyskaniu przez repatrianta własnego mieszkania lub pokryciu kosztów jego remontu lub wynajmu. Rządowa propozycja zakłada bowiem jednorazowe dofinansowanie rocznego czynszu. Według ustaleń "Rzeczpospolitej" ma to być kwota powyżej 4 tys. zł na osobę.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy