​"Rzeczpospolita": Polacy uciekają przed kolejkami, a budżet płaci miliony

W 2016 roku za operacje Polaków za granicą zapłaciliśmy z budżetu państwa 17,56 mln zł - podaje "Rzeczpospolita". To aż o 75 proc. więcej względem roku 2015. Powodem są coraz częstsze ucieczki przed kolejkami w Polsce.

Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjne Jan BieleckiEast News

"Rzeczpospolita" wskazuje, że od jesieni 2014 roku obowiązuje dyrektywa transgraniczna, dzięki której możliwy jest zwrot kosztów za operację "wykonaną w kraju członkowskim UE niewymagającą pobytu w szpitalu dłuższego niż dzień". Po przedstawieniu dokumentów potwierdzających zabieg, pacjent dostaje od NFZ zwrot w wysokości wyceny w Polsce.

Z przepisów korzystają najczęściej osoby wymagające operacji zaćmy. Na taką operację w Polsce trzeba bowiem czekać ok. 22 miesięcy.

Jak jednak wskazuje "Rz", koszty obowiązujących przepisów są ogromne, a zyski zamiast do Polski, kierowane są do krajów, do których Polacy najczęściej jeżdżą na zabiegi, czyli Czech i Niemiec.

"Pacjenci operowani za granicą wymagają jednak często interwencji polskich okulistów, bo zawodzi opieka pooperacyjna. Wiele polskich ośrodków zajmuje się leczeniem powikłań po zabiegach za granicą" - dodaje "Rz", cytując prof. Jerzego Szaflika, światowej sławy okulistę i konsultanta krajowego.

Gazeta podsumowuje, powołując się na ekspertów, że mająca wejść w tym roku w życie sieć szpitali może przyczynić się do wzmocnienia zjawiska zdrowotnej turystyki.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?