Reklama

"Rzeczpospolita": PiS odrzuci wniosek prezydenta

"PiS podejmie najprawdopodobniej decyzję o odrzuceniu w głosowaniu wniosku prezydenta Dudy" - czytamy w poniedziałkowym wydaniu "Rzeczpospolitej". Przedstawiciele partii rządzącej już wcześniej krytycznie wypowiadali się na temat propozycji Andrzeja Dudy.

Sejm prawdopodobnie odrzuci wniosek prezydenta Andrzeja Dudy dotyczący przeprowadzenia referendum konstytucyjnego w dniach 10-11 listopada. Oficjalne stanowisko Senatu w tej sprawie poznamy we wtorek lub środę.

"Powody? Termin, koszty i obawy, że niska frekwencja będzie problemem dla obozu władzy" - podaje "Rzeczpospolita", przypominając, że prezes PiS Jarosław Kaczyński niejednokrotnie podkreślał, że zaproponowany przez prezydenta termin referendum nie jest dobrym pomysłem. 

Reklama

"Trudno będzie połączyć referendum z obchodami 100-lecia odzyskania niepodległości 11 listopada" - przyznała wcześniej rzecznika PiS Beata Mazurek.

Jak wynika z informacji, jakie uzyskali dziennikarze "Rzeczpospolitej", "PiS nie będzie chciało zaogniać konfliktu z prezydentem i odrzucenie wniosku ma mieć niekonfrontacyjny przebieg".

Prezydent: Powinniśmy zacząć dyskusję nad nową konstytucją

Projekt postanowienia o zarządzeniu referendum ogólnokrajowe Andrzej Duda złożył w Senacie w zeszły piątek. "Powinniśmy zacząć dyskusję nad nową konstytucją w Polsce; w najważniejszych sprawach ustrojowych nie można decydować bez wcześniejszego zapytania o zdanie polskiego społeczeństwa" - oświadczył prezydent.

W projekcie postanowienia o zarządzeniu referendum ostatecznie jest 10 pytań, które dotyczą m.in. modelu ustrojowego i podkreślenia zasadniczych kwestii socjalnych.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy