Reklama

"Rzeczpospolita": Marszałek blokuje posiedzenia sejmowych komisji

Marszałek Elżbieta Witek blokuje posiedzenia sejmowych organów. Niektóre z nich miały się zająć tematami niewygodnymi dla partii rządzącej - podaje w poniedziałek "Rzeczpospolita".

Jak informuje "Rzeczpospolita", sprawa dotyczy m.in. Komisji Etyki Poselskiej, która liczy zaledwie czterech członków. Zdaniem marszałek Sejmu Elżbiety Witek częste posiedzenia wiązałyby się jednak ze zbyt dużym zagrożeniem epidemiologicznym z powodu COVID-19. 

W komisji na rozpatrzenie czeka ponad 40 spraw, a niektóre z nich - jak przypomina dziennik - dotyczą m.in. Jarosława Kaczyńskiego, Ryszarda Terleckiego i Joanny Lichockiej, która pokazała środkowy palec na sali obrad.

Z informacji gazety wynika, że głosy o blokowaniu posiedzeń podnoszą wszyscy przewodniczący związani z opozycją. Centrum Informacyjne Sejmu odpiera jednak zarzuty. Jak tłumaczy: "Od 27 marca do 23 lipca (...) w 11 przypadkach marszałek Sejmu odmówiła zgody na zwołanie posiedzenia, a w dziewięciu modyfikowała termin posiedzenia".

Reklama

Wanda Nowicka (Lewica), która przewodniczy Komisji Mniejszości Narodowych i Etnicznych, w rozmowie z dziennikiem relacjonuje, że otrzymała już kilka odmów zwołania komisji. Nie dostała też zgody na poszerzenie porządku obrad zwołanego posiedzenia. "To, co się obecnie dzieje, to jest zamach na komisje i demokrację" - podkreśla.

Przypomnijmy, że restrykcyjne obostrzenia zaczęły obowiązywać w Sejmie począwszy od posiedzenia pod koniec marca. Ograniczono możliwość wchodzenia na Wiejską osób, których obecność nie jest niezbędna dla pracy izby. Na wejściu zaczęto mierzyć temperaturę i częściowo zamknięto też salę plenarną - zostały wprowadzone limity dla każdego z klubów. Sejm zmienił także regulamin, wprowadzając możliwość głosowania zdalnego.

Więcej w "Rzeczpospolitej".

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy