"Rzeczpospolita": Komisji ds. reprywatyzacji naprawi krzywdy?
Rządowi legislatorzy zaakceptowali kształt projektu powołującego do życia speckomisję, która ma badać decyzje reprywatyzacyjne w Warszawie - dowiedziała się gazeta.

Izabela Kacprzak i Grażyna Zawadka informują na łamach "Rzeczpospolitej" o szczegółach projektu powołania rządowej komisji ds. decyzji reprywatyzacyjnych. Komisja ma w założeniach naprawić krzywdy i niesprawiedliwości związane z dziką reprywatyzacją, do której przez lata dochodziło w Warszawie.
W tym celu komisja będzie mogła uchylić decyzję reprywatyzacyjną (w tym ostateczną i prawomocną), jeżeli uzna, że została ona wydana z naruszeniem prawa. Będzie też mogła zobowiązać np. prezydenta miasta do ponownej analizy dokumentów - pisze "Rzeczpospolita".
Jednym z najpoważniejszych uprawnień komisji będzie możliwość stwierdzenia odpowiedzialności majątkowej urzędnika, który wydał decyzję z naruszeniem prawa, wywołując tym szkodę w majątku np. miasta lub Skarbu Państwa.
Co w przypadku, gdy odzyskana niezgodnie z prawem kamienica została sprzedana? "Osoby, które kupiły kamienicę w dobrej wierze, chroni rękojmia ksiąg wieczystych" - mówi gazecie urzędnik z resortu sprawiedliwości, który pracował przy projekcie. Za to osoba, która nieuczciwie przejęła nieruchomość, a potem ją sprzedała, będzie musiała zwrócić uzyskaną korzyść.
Więcej w "Rzeczpospolitej".