Reklama

Reklama

Rzecznik rządu: Informacja o zmianach jeszcze dziś

Premier Beata Szydło poinformuje o zmianach personalnych i systemowych w rządzie w środę podczas konferencji po posiedzeniu Rady Ministrów - poinformował PAP rzecznik rządu Rafał Bochenek. W czwartek premier spotka się w Warszawie z wojewodami.

Konferencja - jak poinformował Rafał Bochenek -  zaplanowana jest na godzinę 15.00.

W środę na posiedzeniu rząd zajmie się projektem ustawy budżetowej na rok 2017.

W piątek goszcząca w Sygnałach Dnia premier Beata Szydło zapowiedziała rekonstrukcję rządu. Tłumaczyła, że chodzi zarówno o zmiany personalne, jak i systemowe.

"Będą zmiany w rządzie, ale nie tylko zmiany personalne, bo potrzebne są też zmiany systemowe" - mówiła szefowa rządu w radiowych Sygnałach Dnia. Dodała, że wszyscy ministrowie zostali przez nią zobowiązani do dokonania przeglądu swoich resortów oraz tego, jak funkcjonują podległe im agencje i instytuty. "Różnego rodzaju huby, które obrosły te resorty" - mówiła.

Reklama

Najbardziej pewni swojej pozycji mogą czuć się minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska i szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Henryk Kowalczyk. "Zastanawiałam się, czy powinnam wymieniać tutaj nazwiska, ale wymienię, bo uważam, że są dwie osoby, które zasługują naprawdę na ogromny szacunek i pochwały i są wzorem tego, jak powinny funkcjonować ministerstwa i ministrowie. To jest na pewno pani minister Elżbieta Rafalska i minister Henryk Kowalczyk" - argumentowała szefowa rządu w rozmowie z radiową Jedynką.

Koniec "złotych chłopców" w spółkach Skarbu Państwa

Szefowa rządu skomentowała również nieprawidłowości w spółkach Skarbu Państwa. - Zmieniamy zasady funkcjonowania nadzoru właścicielskiego. Nie wystarczy zmienić ministra, wymienić kilku prezesów spółek. Przede wszystkim musi być zmieniony system, jeżeli on nie działa - powiedziała.

- Wszyscy politycy Prawa i Sprawiedliwości, Zjednoczonej Prawicy, ludzie z nami związani muszą pamiętać, że standardy będą obowiązywały i będziemy bardzo intensywnie dbać o to, żeby granice nie zostały przekraczane - zapewniła. Jednocześnie zadeklarowała, że czas "złotych chłopców" w spółkach Skarbu Państwa się skończył.  - Mówiliśmy o tym w kampanii wyborczej, a ja słowa dotrzymuję - podkreśliła szefowa rządu.

Po wyjazdowym posiedzeniu kierownictwa Prawa i Sprawiedliwości premier Beata Szydło poinformowała również, że zmiany będą dotyczyć nie tylko stanowisk w rządzie, ale odwołanych zostanie również dwóch wojewodów.

Superresort Morawieckiego

Jak podał serwis TVP Info, nastąpi zmiana na stanowisku ministra finansów. Odejdzie Paweł Szałamacha, a jego miejsce ma zająć Henryk Kowalczyk, obecnie minister w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Planowana jest reorganizacja kierowanego przez Andrzeja Adamczyka Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa. Ma nastąpić podział tego resortu. Adamczyk stanie na czele Ministerstwa Budownictwa, które zajmie się wdrażaniem programu "Mieszkanie plus" - jednego ze sztandarowych przedsięwzięć rządu.

Utworzony zostanie też superresort, na którego czele stanie wicepremier Mateusz Morawiecki. Będzie on sprawował nadzór nad infrastrukturą, czyli koleją i drogami. Morawiecki będzie nadzorował niemal całość wydatków dotacji unijnych. Zmiany mają usprawnić wydawanie tych środków.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje