Reklama

Reklama

Rzecznik prezydenta skomentował doniesienia izraelskich mediów

Rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński powiedział, że ostateczną decyzję dotyczącą ustawy o IPN podejmie Trybunał Konstytucyjny. Odniósł się w ten sposób do informacji izraelskich mediów, według których Polska miała zadeklarować zawieszenie obowiązywania niedawno uchwalonych przepisów. Krzysztof Łapiński podkreślił, że w myśl polskiego prawa ustawa będzie obowiązywać.

Łapiński zaznaczył jednocześnie, że Andrzej Duda od razu skierował ją do Trybunału Konstytucyjnego, by ten zbadał, czy przepisy nie naruszają wolności słowa. Prezydent argumentował, że świadkowie Holokaustu muszą mieć zagwarantowaną pełną swobodę wypowiedzi. 

Rzecznik powiedział jednak, że obowiązywanie ustawy nie oznacza, że od początku marca, kiedy wejdzie w życie, prokuratura będzie ścigać osoby wypowiadające się o Holokauście. Dodał, że do czasu zajęcia przez TK stanowiska w tej sprawie wszystkie ewentualne przypadki naruszenia ustawy będą przez prokuratorów bardzo uważnie analizowane.

Przyznał też, że nie słyszał, żeby Polska składała deklaracje Izraelowi w sprawie ustawy. 

Nowelizacja ustawy o IPN zakłada między innymi karę do trzech lat więzienia za "publicznie i wbrew faktom" przypisywanie polskiemu narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialności lub współodpowiedzialności za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką lub inne zbrodnie przeciwko ludzkości, pokojowi i zbrodnie wojenne. 

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy