Reklama

Rzecznik kurii pelplińskiej: 12 postępowań ws. wykorzystywania małoletnich

W diecezji pelplińskiej od 1992 roku prowadzono 12 postępowań dotyczących oskarżeń duchownych o czyny przeciwko szóstemu przykazaniu Dekalogu z osobą poniżej 18. roku życia - napisał w komunikacie umieszczonym na stronie internetowej diecezji pelplińskiej rzecznik kurii ksiądz Ireneusz Smagliński.

Jak wyjaśnił rzecznik, w czterech przypadkach doniesienia nie zostały potwierdzone, a dwie osoby zostały oczyszczone przez państwowe organy ścigania i nie było podstaw do kontynuowania wstępnego dochodzenia. "Trzech duchownych wysyłało nieprzyzwoite SMS-y oraz prowadziło rozmowy z podtekstem erotycznym w mediach społecznościowych z osobą w wieku 16 lat oraz dwiema w wieku 17 lat; duchowni zostali upomnieni kanonicznie i dwóch z nich zostało skierowanych na terapię, a jeden porzucił stan kapłański. W jednym przypadku dochodzenie wstępne uprawdopodobniło popełnienie przestępstwa, jednak przed poinformowaniem państwowych organów ścigania duchowny umarł" - czytamy w komunikacie.

Reklama

Z komunikatu wynika, że w jednym przypadku ksiądz został wydalony ze stanu duchownego i odbył karę więzienia. "Obecnie jedna sprawa znajduje się w Kongregacji Nauki Wiary; przestępstwo zostało uznane przez państwowe organy ścigania za przedawnione" - napisał ks. Smagliński.

"Nie ma tolerancji dla osób, które krzywdzą dzieci"

Jak przypomniał rzecznik, duchowni diecezji pelplińskiej próbują wprowadzać w życie słowa papieża Franciszka: "nigdy nie będzie dość tego, co się czyni, aby stworzyć kulturę zdolną do zapobiegania takim sytuacjom, nie tylko, aby się nie powtarzały, lecz także nie znajdowały miejsca na ukrywanie i utrwalanie".

"Biorąc pod uwagę działania biskupa pelplińskiego i podległych mu instytucji, z całą stanowczością należy stwierdzić, że w diecezji pelplińskiej nie ma tolerancji dla osób, które krzywdzą dzieci, a zwłaszcza dokonują wobec nich przestępstw na tle seksualnym" - napisał w komunikacie ks. Smagliński.

Jego zdaniem świadczy o tym fakt, że duża część księży pracujących w diecezji została w kwietniu przeszkolona w sprawie odpowiedniego zachowania wobec małoletnich, a najbliższe szkolenie dla pozostałych duchownych odbędzie się za kilkanaście dni. Ponadto - jak podkreślił - wobec każdego zgłoszenia wykorzystywania seksualnego przez ofiary lub inne osoby jest prowadzone postępowanie zgodnie z wytycznymi przyjętymi przez Konferencję Episkopatu Polski.

Apel do ofiar duchownych

Ks. Smagliński zaapelował, by "wszystkie osoby, które zostały skrzywdzone w dzieciństwie lub młodości przez duchownych, pomimo bólu i traumy, zgłosiły się do ustanowionego w tym celu delegata". Wyjaśnił, że prośba ta skierowana jest również do wszystkich osób, które wiedzą o tego rodzaju przestępstwach.

Duchowny przypomniał, że w diecezji działa Centrum Psychologiczno-Pastoralne "Więź", w którym udzielana jest pomoc psychologiczna osobom skrzywdzonym i ich rodzinom oraz że diecezja podjęła prace nad programem prewencyjnym.

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy