Reklama

Reklama

​Rzecznik KRS: Około 200 kandydatur na sędziów SN

"Do tej pory wpłynęło około 200 kandydatur na sędziów SN. To nie jest zamknięta lista, bo te zgłoszenia napływają. O przyjęciu decyduje data stempla pocztowego" - podkreślił w czwartek rzecznik KRS sędzia Maciej Mitera.

Jak poinformowało w środę biuro Krajowej Rady Sądownictwa, do środy KRS po południu wpłynęło 198 kandydatur na sędziów Sądu Najwyższego. Najwięcej - 91 kandydatur - wpłynęło na wakaty w Izbie Dyscyplinarnej SN. W Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych napłynęło 68 kandydatur, w Izbie Cywilnej - 32, a na wakaty w Izbie Karnej - siedem kandydatur.

"To nie jest oczywiście zamknięta lista, bo te zgłoszenia napływają" - zastrzegł Mitera w Radiu Tok FM. Jak wyjaśnił, mimo iż termin dostarczania zgłoszeń już minął, o przyjęciu decyduje data stempla pocztowego.

Reklama

Lista kandydatów

Mitera poinformował we wtorek, że przepisy o dostępie do informacji publicznej zobowiązują KRS do opublikowania listy kandydatur na sędziów Sądu Najwyższego na stronie internetowej. Jak zaznaczył, lista kandydatów na sędziów SN pojawi się "dopiero po zakończeniu procesu rekrutacji pod względem formalnym". "Czyli siedem albo 14 dni przed posiedzeniem plenarnym KRS, czyli przed wyborem kandydatów. Dlatego ukaże się to prawdopodobnie pod koniec sierpnia" - podkreślił.

Pytany w czwartek w Tok FM, dlaczego listy kandydatów zostaną upublicznione dopiero pod koniec sierpnia, Mitera odparł: "Tak wychodzi mi z arytmetyki". "Natomiast nie wiem, czy to będzie końcówka sierpnia, czy początek września" - zastrzegł. 

Mitera dodał, że zgłoszenia muszą być ocenione pod względem formalnym. "Dopiero, gdy zespoły zaczną analizować merytorycznie, wówczas uznamy, że to jest ten czas" - wyjaśnił.

Rzecznik KRS o statusie Małgorzacie Gersdorf

Rzecznik KRS był także pytany w czwartek o to, jaki status ma teraz sędzia Małgorzata Gersdorf. "Pani profesor Gersdorf jest sędzią w stanie spoczynku. Przepisy stanowią, że sędzia w stanie spoczynku nie może być I prezesem SN" - podkreślił.

Dopytywany, kto w takim razie jest w tej chwili I prezesem SN, Mitera odparł: "Powiedziałbym, sytuacja jest tutaj płynna".  

"Ufam, że pan prezydent Andrzej Duda przetnie ten węzeł gordyjski i wskaże osobę, czy do pełnienia, czy inną osobę, (...) inaczej, sędziowie SN przedstawią odpowiednią liczbę kandydatur i pan prezydent w końcu zakończy ten spór" - podkreślił rzecznik KRS.

Mitera poinformował także, że obecnie członkowie KRS mają przerwę urlopową, a najbliższe posiedzenie plenarne KRS odbędzie się we wrześniu. Na uwagę, że w związku z tym dopiero we wrześniu będzie przedstawiony nowy I prezes SN, wybrany przez nową KRS, Mitera powiedział: "Jeśli nie będzie sierpniowego posiedzenia plenarnego KRS i my dopiero realnie we wrześniu zajmiemy się tą kwestą, no to nie widzę innej możliwości".

Na uwagę dziennikarza, że teraz SN jest "bez pierwszego prezesa", rzecznik KRS powiedział: "Trudno powiedzieć, kto faktycznie wykonuje tę władzę, kto - bym powiedział - mówi, że wykonuje tę władzę". "Ja jestem tylko albo aż rzecznikiem KRS. Proszę zwrócić uwagę, że KRS nie jest organem, która decyduje, co jest aktualnie obowiązującym prawem, czy nie" - zastrzegł.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy