Reklama

Rzecznik KRS o udziale sędziego Iwańca w aferze: To niegodne i niedopuszczalne

Gdyby doniesienia dotyczące udziału sędziego Jakuba Iwańca w dyskredytowaniu sędziów okazały się prawdą, to jest rzecz niegodna i niedopuszczalna - ocenił w środę rzecznik Krajowej Rady Sądownictwa sędzia Maciej Mitera.

Zapewnił przy tym, że Rada zajmie się sprawą doniesień Onetu w czwartek na posiedzeniu prezydium KRS. "W mojej ocenie konieczne jest tutaj wydanie stanowiska" - zaznaczył Mitera.

Onet opisał w poniedziałek kontakt, jaki w mediach społecznościowych wiceszef MS Łukasz Piebiak utrzymywał z kobietą o imieniu Emilia, która miała prowadzić akcje hejtu dyskredytujące niektórych sędziów, m.in. szefa Iustitii prof. Krystiana Markiewicza. Działania Emilii miały polegać na anonimowym rozsyłaniu, m.in. do mediów i sędziów, kompromitujących materiałów. Miało to się odbywać za wiedzą wiceministra. Po tych doniesieniach Piebiak podał się do dymisji.

Reklama

We wtorek wieczorem Onet opublikował kolejny artykuł, w którym napisał, że współpracownik Łukasza Piebiaka, sędzia Jakub Iwaniec, "dostarczał internetowej hejterce Emilii haki na Krystiana Markiewicza, szefa stowarzyszenia Iustitia". "W korespondencji podawał dokładne informacje o dziecku Markiewicza, a także wysyłał telefony jego rzekomej kochanki i jej męża" - podał portal. Rzecznik rządu Piotr Müller poinformował w środę w rozmowie w Rp.pl, że minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro skrócił delegację sędziego Jakuba Iwańca w resorcie.

Rzecznik KRS był pytany w środę w Polsat News o doniesienia dotyczące sędziego Iwańca. "Gdyby to okazało się prawdą, to w mojej ocenie jest to niegodne. (...) Gdyby to się okazało prawdą to jest rzecz niedopuszczalna" - ocenił Mitera.

Dodał przy tym, że wyjaśnienie tej sprawy jest rolą rzeczników dyscyplinarnych sędziów.

Sędzia Mitera pytany, czy KRS zajmie się sprawą dyskredytowania sędziów zapewnił, że Rada zainteresuje się tą sprawą. "Gdyby to się okazało prawdą to Rada będzie żywo zainteresowana" - podkreślił.

Sędzia zapowiedział też, że w czwartek odbędzie się posiedzenie prezydium KRS, na którym ma odbyć się dyskusja w sprawie doniesień Onetu. "W mojej ocenie konieczne jest tutaj wydanie stanowiska" - dodał.

W związku z doniesieniami Onetu do prokuratury wpłynęło we wtorek zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa złożone przez SLD. Jak przekazała PAP prok. Mirosława Chyr z Prokuratury Okręgowej w Warszawie, w związku z tym zawiadomieniem prokuratura prowadzi postępowanie sprawdzające w tej sprawie.

W reakcji na artykuł skierowane zostały również wnioski do Urzędu Ochrony Danych Osobowych o podjęcie działań w tej sprawie. W środę Biuro UODO przekazało, że "w związku z podejrzeniem zaistnienia nieprawidłowości w procesie przetwarzania danych osobowych, Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych wszczął z urzędu postępowanie wobec MS oraz KRS".

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy