Reklama

Reklama

Rzeczniczka TK odpowiada na zarzuty dot. wstrzymywania spraw

Zarzut, jakoby prezes TK wstrzymywała rozpoznawanie niektórych spraw z powodów politycznych, jest całkowicie bezzasadny i nieprawdziwy - poinformowała rzeczniczka Trybunału Konstytucyjnego Aleksandra Wójcik. Dodała, że TK obecnie rozpoznaje 172 spraw, w tym 21 w pełnym składzie.

O tym, że prezes TK wstrzymuje zwoływanie narad pełnego składu trybunału, pisał m.in. poniedziałkowy "Dziennik Gazeta Prawna". "Chodzi o tak istotne sprawy, jak ocena przepisów ordynacji podatkowej czy też tych dotyczących służebności przesyłu" - podał "DGP".

Z kolei "Gość Niedzielny" napisał w czwartek, że zdaniem sędzi TK Małgorzaty Pyziak-Szafnickiej, TK nie rozstrzygnął w sprawie konstytucyjności przepisu zezwalającego na aborcję eugeniczną z powodu braku woli politycznej. Jak pisze gazeta, podobne zdanie ma inny sędzia Trybunału - Piotr Tuleja.

W artykule podkreślono, że wymienieni sędziowie uważają to za część szerszego problemu. Chodzi o "wstrzymywanie, z niewiadomych przyczyn zwoływania narad pełnego składu trybunału, mimo spraw gotowych, ważnych społecznie i czekających na rozstrzygnięcie".

Reklama

Stanowisko Trybunału Konstytucyjnego

W stanowisku przesłanym rzeczniczka Trybunału Konstytucyjnego Aleksandra Wójcik oceniła, że zarzut, jakoby prezes TK blokowała rozpoznawanie spraw z powodów politycznych jest "całkowicie bezzasadny i nieprawdziwy". Przypomniała, że Trybunał Konstytucyjny orzeka w trzyosobowym, pięcioosobowym i pełnym składzie.

"Dla zobrazowania bezzasadności zarzutu przytoczę przebieg sprawy komentowanej przez niektórych sędziów w mediach" - napisała Wójcik. Rzecznik TK odniosła się przy tym do opisywanej przez "Gościa Niedzielnego" sprawy dotyczącej przedawnienia zobowiązań podatkowych, która wpłynęła do Trybunału Konstytucyjnego 23 października 2014 roku z wniosku Rzecznika Praw Obywatelskich.

"Ówczesny prezes Trybunału Konstytucyjnego Andrzej Rzepliński wyznaczył pięcioosobowy skład, któremu przewodniczył sędzia Stanisław Rymar, a sprawozdawcą jest sędzia Piotr Tuleja. Do momentu objęcia funkcji Prezesa Trybunału Konstytucyjnego przez Panią Julię Przyłębską w sprawie nie został wyznaczony żaden termin posiedzenia lub rozprawy" - wskazała Wójcik.

Zmiany składu orzekającego

Jak dodała, ze względu na zmiany kadrowe, jak również zmieniające się przepisy dotyczące postępowania przed Trybunałem Konstytucyjnym, konieczne były zmiany składu orzekającego, jednak nie zmieniał się sędzia sprawozdawca.

"W dniu 10 stycznia 2017 roku odbyła się rozprawa w następującym składzie orzekającym: Stanisław Rymar - przewodniczący, Piotr Tuleja - sprawozdawca, Leon Kieres, Mariusz Muszyński, Piotr Pszczółkowski. Po przeprowadzeniu rozprawy skład orzekający podjął decyzję o jej bezterminowym odroczeniu. Następnie w dniu 26 września 2017 roku na wniosek składu orzekającego Prezes Trybunału Konstytucyjnego przeniosła sprawę na pełen skład" - wskazała rzeczniczka TK.

"Obecnie Trybunał Konstytucyjny rozpoznaje 172 sprawy w tym 21 w pełnym składzie. Ostatnia rozprawa w pełnym składzie (SK 31/16) odbyła się w dniu 25 września br. A kolejna rozprawa w pełnym składzie (P 1/18) wyznaczona jest na dzień 30 października br. Pokazuje to, że w Trybunale Konstytucyjnym wyznaczane są terminy rozpraw w pełnym składzie" - czytamy w stanowisku. 

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama