Reklama

Reklama

Rząd Beaty Szydło odpowiedział na opinię Komisji Weneckiej

Rząd przedstawił swoje stanowisko ws. krytycznej opinii Komisji Weneckiej na temat Polski. - Obecny pat polityczny rozpoczął się za czasów poprzedniego rządu - powiedział na początku swojego oświadczenia rzecznik rządu.

- Premier Szydło postanowiła przekazać opinię Komisji Weneckiej do Sejmu wraz z zastrzeżeniami rządu. Trafi ona na ręce marszałka Kuchcińskiego. Pracę nad wyjściem ze sporu podejmie Sejm - powiedział rzecznik rządu Rafał Bochenek.

- Rząd nie może opublikować wyroku TK - dodał. Jak zaznaczył Bochenek, prace nad stanowiskiem ws. opinii Komisji Weneckiej powinny podjąć wszystkie kluby parlamentarne. - Apelujemy do wszystkich sił, byśmy wspólnie, na drodze dialogu rozwiązali spór wokół Trybunału Konstytucyjnego - powiedział.

Opinia Komisji Weneckiej

W przedstawionej w piątek opinii Komisji Weneckiej zaznaczono, że zarówno poprzedni, jak i obecny polski parlament podjął działania niezgodne z konstytucją.

Reklama

Na konferencji prasowej po ogłoszeniu opinii przewodniczący Komisji Weneckiej powiedział, że partia rządząca i opozycja muszą podjąć dialog. Podkreślił również, że pierwszą rekomendacją Komisji jest opublikowanie środowego wyroku TK.

Wskazano, że jedną z części konfliktu, która "nierozerwalnie łączy się z późniejszymi zmianami", było powołanie nadmiernej liczby sędziów Trybunału [na początku października ub. roku - red.]. Komisja Wenecka wezwała polski parlament do znalezienia rozwiązania w oparciu o zasadę praworządności przy poszanowaniu orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego.

Jak dalej napisano, wymagana do przyjęcia orzeczeń większość dwóch trzecich sędziów Trybunału uniemożliwipracęnad pilnymi sprawami. Dotyczące tych kwestii poprawki "zagroziłyby nie tylko praworządności, ale również funkcjonowaniu systemu demokratycznego".

9 marca Trybunał Konstytucyjny sam stwierdził, że te zmiany są niekonstytucyjne, i uchylił je - przypomniano, zaznaczając, że rząd ogłosił, że nie opublikuje tego orzeczenia.

- Trybunał Konstytucyjny musi być w stanie pracować i wykonywać swoją rolę strażnika konstytucji. Jego wyroki muszą być wdrażane, muszą być publikowane. To wszystko jest rzeczą niezmiernie ważną dla demokracji w Polsce - podkreślił podczas konferencji przewodniczący Komisji Weneckiej.

Pełna treść opinii

"Demokracje konstytucyjne potrzebują mechanizmu kontroli i równowagi. W związku z tym, tam, gdzie został ustanowiony sąd konstytucyjny, jednym z centralnych elementów dla zapewnienia kontroli i równowagi w państwie jest niezależny Trybunał Konstytucyjny, którego rola jest szczególnie ważna w czasach silnych większości politycznych" - czytamy w opinii Komisji Weneckiej, która wpłynęła do redakcji Interii.

"Komisja Wenecka z zadowoleniem przyjmuje fakt, że wszyscy rozmówcy, z którymi spotkali się przedstawiciele delegacji w Warszawie, wyrazili swoje zobowiązanie do utrzymania roli Trybunału Konstytucyjnego jako gwaranta nadrzędności konstytucji w Polsce" - czytamy w opinii. "Jednak tak długo, jak kryzys konstytucyjny będzie trwał i destabilizował prace Trybunału Konstytucyjnego i dopóki Trybunał Konstytucyjny nie może wykonywać swojej pracy w sposób efektywny, w niebezpieczeństwo jest nie tylko praworządność, ale także jest demokracja i prawa człowieka" - uważają przedstawiciele komisji.  

W opinii Komisji Weneckiej należy jak najszybciej znaleźć rozwiązanie obecnego konfliktu.

Komisja wzywa zarówno przedstawicieli sejmowej większości, jak i opozycji do dołożenia wszelkich starań, aby znaleźć rozwiązanie w tej sytuacji.

Tekst opinii Komisji Weneckiej w języku polskim dostępny jest TUTAJ

Cały tekst ostatecznej opinii w języku angielskim znajdziesz TUTAJ

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne