Reklama

Reklama

"Rz": Ziobro zaostrzy kodeks karny. Przestępcy stracą wszystko

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro chce zaostrzyć kary dla przestępców. Skazani dłużej posiedzą w więzieniu, a sądy skonfiskują cały ich majątek - pisze "Rzeczpospolita".

Projekt zmian w kodeksie karnym przewiduje m.in. konfiskatę mienia przestępców. Sądy będą zabierać majątki wszystkim tym, którzy skazani są na kary powyżej pięciu lat więzienia. Konfiskacie będzie podlegał cały majątek skazanego, a nie tylko ta część, która została  zgromadzona w drodze przestępstwa.

Skarb Państwa przejmie nawet to, co przestępca przepisał na najbliższych lub sprzedał - donosi "Rz".

Dziennik informuje także o kolejnej nowości w przewidywanym zaostrzeniu przepisów. Chodzi o przepadek firmy wykorzystywanej do popełniania przestępstwa, nawet jeśli nie należy ona do sprawcy.

Reklama

Uzupełniony katalog kar

Uzupełniony zostanie też katalog kar - pisze "Rz".

Po wprowadzeniu zmian w kodeksie karnym, maksymalna kara terminowa ma wynieść 30 lat pozbawienia wolności. Obecnie przewidywane kary to od jednego miesiąca do 15 lat więzienia, 25 lat więzienia oraz dożywocie.

Jak donosi dziennik, pojawić ma się również tzw. bezwzględne dożywocie. Ministerstwo Sprawiedliwości chce, by skazany na dożywocie nie mógł ubiegać się o zwolnienie warunkowe po 25 latach.

Więcej w dzisiejszej "Rzeczpospolitej".

Przestępca straci majątek nawet bez wyroku

Ziobro uderza w majątki bandytów. Lustracja pięć lat wstecz

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje