Reklama

Reklama

"Rz": Zagubiony skarb Jana III Sobieskiego

W czasie II wojny światowej z Wilanowa zniknął namiot turecki zdobyty pod Wiedniem przez króla Jana III Sobieskiego. Zaginiony skarb może znajdować się na Wschodzie - czytamy w "Rzeczpospolitej".

Poszukiwaniem wielkiego namiotu polowego wezyra Kara Mustafy, o wymiarach 15 na 15 metrów, zajmuje się specjalny zespół ekspertów. 

Poszlaki wskazują, że znajduje się on w jednym z krajów byłego ZSRR.

Z relacji spadkobierców Wilanowa wynika, że w lipcu 1939 r., namiot zrolowano i przeniesiono do wieży archiwalnej w pałacu. 

Według relacji Jana Morawińskiego - muzealnika, który starał się ratować dzieła sztuki w czasie wojny, w grudniu 1944 r. "zjawił się w Wilanowie major Weizenstein z Heresmuseum z Berlina czy Monachium, który zabrał szereg rzeczy m.in. (...) wielki namiot turecki". 

Po wojnie namiot przepadł i do dzisiaj nie wiadomo gdzie jest. Mógł paść łupem tzw. trofiejnej brygady, która wywoziła dzieła odebrane Niemcom do ZSRR - czytamy w dzienniku.

Więcej w "Rzeczpospolitej". 

Reklama

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy