Reklama

Reklama

"Rz": Rząd wprowadzi restrykcje dla uchodźców

O nowych pomysłach MSWiA, mających zahamować wjazdy cudzoziemców przez Polskę na terytorium UE, pisze dzisiejsza "Rzeczpospolita".

Izabela Kacprzak i Grażyna Zawadka piszą na łamach gazety, że takie wjazdy, to od kilku lat plaga, w której specjalizują się Czeczeni, Ukraińcy, Gruzini i Syryjczycy. Duża część z nich po przekroczeniu granicy składa wniosek o azyl, po czym rusza na zachód - np. do Niemiec.

Z informacji "Rzeczpospolitej" wynika, że MSWiA chce ten proceder ograniczyć. Mają w tym pomóc m.in. lista bezpiecznych krajów pochodzenia, nowa Rada ds. Cudzoziemców przy MSWiA o kompetencjach sądu i zaostrzenie procedur granicznych.

To ostatnie ma polegać m.in. na tym, że cudzoziemiec, który złoży wniosek o status uchodźcy lub o azyl, ale nie ma dostatecznej ilości środków finansowych czy odpowiednich dokumentów trafi do jednego z sześciu ośrodków strzeżonych podległych Straży Granicznej.

Reklama

"Choć projekt ma być zgodny z zasadami państw UE, nowe rozwiązania MSWiA mogą budzić wątpliwości co do zgodności z tzw. dyrektywą proceduralną" oraz dyrektywą recepcyjną - ocenia dziennik.

Więcej szczegółów w dzisiejszej "Rzeczpospolitej".


Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy