Reklama

Reklama

"Rz": PiS robi krok wstecz. Kulisy zmiany decyzji

PiS wycofało się z wprowadzenia w samorządach dwukadencyjności działającej wstecz. Powody zmiany decyzji wynikają z "bardzo dużego oporu prezydenta" oraz niezadowolenia samorządowców PiS rządzących od kilku kadencji - czytamy w dzisiejszej "Rzeczpospolitej".

O zmianie koncepcji wprowadzenia dwukadencyjności wójtów, burmistrzów i prezydentów miast poinformował w poniedziałek prezes PiS Jarosław Kaczyński po spotkaniu z koordynatorami kampanii samorządowej, którzy zjechali do Warszawy z całego kraju. 

Wśród powodów wycofania się PiS z części pierwotnych założeń, był "bardzo duży opór prezydenta Andrzeja Dudy" - relacjonuje w rozmowie z "Rz" jeden z uczestników spotkania na Nowogrodzkiej. 

Z informacji gazety wynika, że PiS obawiało się też mobilizacji samorządowców, nawet tych sympatyzujących ze Zjednoczoną Prawicą, przeciwko reformie. 

Jak podaje "Rzeczpospolita", "powody decyzji prezesa Kaczyńskiego tkwią również w strukturach samej partii". "To jasne, że projekt nie podobał się naszym wielokadencyjnym samorządowcom" - relacjonuje jeden z polityków PiS, cytowany przez dziennik. 

Pomysł ograniczenia kadencji w samorządach był tematem rozmów w czasie zamkniętych spotkań z prezesem PiS w całym kraju. Kaczyński miał być wtedy "bardzo zdeterminowany", chciał w ten sposób "przewietrzyć samorządowe układy". Po zmianie koncepcji, ma to nastąpić nie przez wycięcie wieloletnich włodarzy, a przez "sukces młodych, energicznych kandydatów" - czytamy w "Rz". 

Więcej w "Rzeczpospolitej"

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy