Reklama

"Rz": Liczba niezaszczepionych ciągle rośnie

W 2010 roku niezaszczepionych dzieci było w Polsce 2,5 tysiąca. W tym – do połowy listopada – liczba ta urosła do 15 tys. Jeśli liczba niezaszczepionych dzieci będzie rosła w takim tempie, mogą powrócić takie choroby zakaźne jak krztusiec czy odra – donosi „Rzeczpospolita”.

Dlaczego rodzice nie szczepią dzieci? Z ankiety przeprowadzonej przez organizację STOP NOP wśród rodziców niezaszczepionych dzieci wynika, że powodów jest kilka. 71 proc. respondentów twierdzi, że nie zaszczepiło dzieci po "zapoznaniu się z materiałami na temat powikłań", 60 proc. straciło zaufanie do systemu szczepień, 40 proc. odpowiedziało, że do powikłań doszło u dzieci znajomych, co miało wpływ na ich decyzję o niezaszczepieniu dziecka.

Rodziców, którzy nie chcą szczepić dzieci, przybywa, więc główny inspektor sanitarny prowadzi akcję "Zaszczep w sobie szczepienia".

Reklama

- Poza działaniami o charakterze edukacyjnym i informacyjnym podejmowane są kroki w celu egzekucji na drodze administracyjnej wykonania szczepienia ochronnego - powiedziała Milena Kruszewska, przedstawicielka resortu zdrowia. 

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy