Reklama

Reklama

​"Rz": Krzysztof Bąk stworzy załączniki graficzne do ustawy o symbolach państwowych

Krzysztof Bąk, twórca grafiki użytkowej z Poznania, ma stworzyć załączniki graficzne do ustawy o symbolach państwowych, czyli w praktyce narysować polskie godło w kilku wersjach - podaje w piątek "Rzeczpospolita".

Nowe załączniki według resortu kultury "mają na celu dostosowanie wzorów symboli (godła i barw) do aktualnych technologii" - przypomina dziennik.

Z informacji gazety wynika, że artysta ma stworzyć elektroniczną wersję przestrzenną godła, czyli w praktyce plik z obecnie obowiązującym rysunkiem, który będzie można powiększać i pomniejszać. Powstać mają też nowe oficjalne wersje godła: płaska (bez cieniowania, charakterystycznego dla rysunku) oraz czarno-biała (obrysowa). Artysta ma na nowo określić współrzędne barw narodowych pod kątem nadruku na różnych materiałach - czytamy w dzienniku.

Reklama

W swoich pracach autor bazuje oczywiście na obowiązującym wzorze z 1927 r. Zygmunta Kamińskiego. Nie oznacza to jednak, że nie wprowadzi zmian. Skrzydła orła, które teraz nie są identyczne, mają być lustrzanymi odbiciami. Korona dostanie prześwity, a złote mają stać się całe nogi orła aż do kolan, a nie tylko szpony jak teraz - podaje "Rz".

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy