Reklama

Rusza akcja 100 dni trzeźwości na 100-lecie niepodległości

Episkopat zachęca do podjęcia 100 dni abstynencji od alkoholu na stulecie niepodległości Polski. Akcja rozpoczęła się w sobotę i potrwa do niedzieli 11 listopada.

Zespół KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych w apelu w apelu podkreśla, że troska o trzeźwość Polaków jest fundamentem walki o niepodległość, stanowi też podstawę jej utrzymania. 

Duchowni zwracają uwagę, że alkohol nie jest substancją konieczną do życia, lecz substancją psychoaktywną i narkotykiem, który jest groźny, ponieważ jest ogólnie dostępny. W apelu czytamy, że poprzez zniewolenie związane z pijaństwem człowiek niweczy dary, które otrzymuje od Boga, a także oddala się od Eucharystii. Duchowni dodają, że pijaństwo zagraża osiągnięciu ambitnych celów narodowych i jest źródłem problemów rodzinnych, rozwodów oraz przemocy.

Reklama

Duchowni piszą o możliwych rozwiązaniach prawnych, które, w ocenie Kościoła, pomogłyby w walce z pijaństwem. Według nich, rządzący powinni wprowadzić regulacje prawne, które zakazałyby reklamy i promocji alkoholu czy ograniczyły punkty i czas jego sprzedaży. Biskupi zaapelowali, by mobilizować kandydatów w wyborach parlamentarnych i samorządowych, aby w swoich programach i wpisywali ochronę trzeźwości.

"To jeden z warunków budowania spokojnych, bezpiecznych i rozwijających się lokalnych wspólnot, a także dostatniej Ojczyzny. Wolność kosztowała życie tak wielu Polaków. My dzisiaj nie musimy za Polskę umierać. Ale by chronić wolność i wspierać rozwój Polski i Polaków musimy sobie wyznaczać ambitne cele. Jednym z nich jest właśnie ochrona trzeźwości" - napisali biskupi.

Przewodniczący zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych biskup Tadeusz Bronakowski zwraca uwagę, że około milion osób jest uzależnionych od alkoholu, a trzy miliony pije ryzykownie i szkodliwie. Powołuje się na statystyki, które wskazują, że 100 lat temu jedna osoba spożywała litr alkoholu rocznie. Obecnie spożycie jest dziesięciokrotnie wyższe.

Informacyjna Agencja Radiowa

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy