Reklama

Reklama

Ruch "Wspólna Polska". Powołano pełnomocników regionalnych

Ruch Rafała Trzaskowskiego "Wspólna Polska" powołał pełnomocników regionalnych w każdym województwie. Są to znani samorządowcy, m.in. prezydent Łodzi Hanna Zdanowska, prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak czy prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. Wkrótce ma zostać powołany także zarząd ogólnopolskiego stowarzyszenia "Wspólna Polska".

Ostatnio temat ruchu Rafała Trzaskowskiego wrócił za sprawą wywiadu, jakiego lider PO Borys Budka udzielił "Gazecie Wyborczej". O ruchu "Wspólna Polska" i okolicznościach jego powstania wypowiedział się on następująco: "To było pod wpływem emocji. Rzuciliśmy hasło i potem trzeba się było tłumaczyć" - powiedział Budka.

Jednak organizatorzy ruchu zapewniają, że jego idea cały czas jest żywa, a rozwój "Wspólnej Polski" został zahamowany przez obostrzenia związane z pandemią.

Czym będą się zajmować pełnomocnicy regionalni?

Poseł KO i polityk Platformy Sławomir Nitras, od początku zaangażowany w ruch Trzaskowskiego, powiedział, że niebawem ma zostać powołany zarząd ogólnopolskiego stowarzyszenia "Wspólna Polska", które ma stanowić trzon ruchu. Jednocześnie, jak poinformował, w każdym województwie powołano pełnomocników regionalnych ruchu. Są to samorządowcy, w większości prezydenci miast, choć nie wszyscy są związani z PO.

Reklama

Według deklaracji samego Trzaskowskiego i jego współpracowników ruch ma być "przestrzenią dialogu i współpracy samorządowców, NGO-sów, ekspertów, polityków, aktywistów, społeczników i wszystkich ludzi dobrej woli, którzy chcą działać". Tym również, na swoim terenie, mają się zajmować pełnomocnicy regionalni "Wspólnej Polski".

Lista pełnomocników

Pełnomocnikiem na woj. łódzkie jest prezydent Łodzi i polityk Platformy Hanna Zdanowska. Pełnomocnicy na woj. dolnośląskie to prezydent Wrocławia Jacek Sutryk i prezydent Świdnicy Beata Moskal-Słaniewska. Pełnomocnikiem na woj. pomorskie jest prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, a na woj. podlaskie prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.

Na woj. wielkopolskie pełnomocnikami są prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak i jego doradca Marcin Gołek. Pełnomocnicy na woj. małopolskie to burmistrz Wieliczki Artur Kozioł oraz prezydent Tarnowa Roman Ciepiela. Pełnomocnikami w woj. opolskim są prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski i prezydent Kędzierzyna-Koźla Sabina Nowosielska.

Pełnomocnikiem na woj. kujawsko-pomorskie jest prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski, na warmińsko-mazurskie prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz, a na świętokrzyskie burmistrz Sandomierza Marcin Marzec. Pełnomocnikiem na woj. mazowieckie jest prezydent Płocka Andrzej Nowakowski, na lubelskie wiceprezydent Lublina Beata Stepaniuk, a na lubuskie burmistrz Krosna Odrzańskiego Marek Cebula.

Na woj. śląskie pełnomocnikami są prezydent Tych Andrzej Dziuba, prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński i prezydent Rybnika Piotr Kuczera, natomiast na zachodniopomorskie prezydent Kołobrzegu Anna Mieczkowska.

Zapowiedź padła po wyborach

Rafał Trzaskowski zainaugurował działalność swego ruchu "Wspólna Polska" w połowie października ub. roku.

Stworzenie ruchu obywatelskiego, który miałby wykorzystywać potencjał ludzi, którzy wsparli go w kampanii prezydenckiej, a którzy nie chcą zapisywać się do żadnej partii, Trzaskowski zapowiedział tuż po wyborach prezydenckich, w których startował jako kandydat Koalicji Obywatelskiej. Przegrał w drugiej turze z prezydentem Andrzejem Dudą, który uzyskał 51,03 proc. głosów, podczas gdy Trzaskowski zdobył ich 48,97 proc.

Nie czekaj do ostatniej chwili, pobierz za darmo program PIT 2020 lub rozlicz się online już teraz!

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje