Reklama

Reklama

RPO bada interwencje policji z 11 listopada w Warszawie i Wrocławiu

Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił się do komendantów wojewódzkich policji w Warszawie i Wrocławiu o wyjaśnienia dotyczące interwencji podczas marszów, które odbyły się 11 listopada – taka informacja znalazła się na stronie internetowej RPO.

Podczas obchodów Narodowego Święta Niepodległości 11 listopada 2019 r. w Warszawie policja zablokowała w tzw. kotle, a potem wyniosła, kontrmanifestantów protestujących przeciw Marszowi Niepodległości. "Fizyczne oddzielenie przez policję kontrmanifestacji od zgromadzenia utrudnia pokojowym kontrmanifestantom korzystanie z konstytucyjnej wolności zgromadzeń" - czytamy w komunikacie biura rzecznika.

"Obowiązkiem władz publicznych, związanym z realizacją zasady wolności zgromadzeń publicznych (art. 57 Konstytucji), jest przede wszystkim umożliwienie odbycia zgromadzenia, a następnie zabezpieczenie pokojowego jego przebiegu. Dotyczy to także zgromadzeń spontanicznych i kontrmanifestacji" - podkreślił RPO.

Reklama

Na stronie internetowej biura Rzecznika Praw Obywatelskich jest również informacja, że - w związku ze skargami, które trafiły do RPO - rzecznik zajął się sprawą użycia siły przez policję wobec Marszu Polaków we Wrocławiu, który został rozwiązany.

W skargach wskazano - czytamy w komunikacie, "że policja użyła wobec demonstrujących siły fizycznej, armatek wodnych i kul gumowych. (...) nie reagowała też na akty przemocy wobec demonstrantów i (funkcjonariusze - red.) nie udzielili im pomocy".

W ocenie RPO "opisane w skargach działania policji mogły prowadzić do naruszenia wolności zgromadzeń publicznych, chronionej przez Konstytucję oraz prawo międzynarodowe".

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama