Reklama

Reklama

Rozpoczęła się wizyta prezydenta Niemiec w Warszawie

Od powitania przez parę prezydencką rozpoczęła się w piątek wizyta prezydenta Niemiec Joachima Gaucka w Warszawie. To kontynuacja obchodów 25-lecia Traktatu o dobrym sąsiedztwie, w ramach których prezydenta Andrzej Duda odwiedził w ostatnich dniach Berlin.

Po ceremonii powitania Joachima Gaucka i Danieli Schadt przez prezydenta Andrzeja Dudę i jego małżonkę Agatę Kornhauser-Dudę odbędą się rozmowy, a następnie spotkanie prezydenta Niemiec z premier Beatą Szydło.

Ma być ono okazją do wymiany zdań na temat współpracy partnerskiej i otwartej współpracy polsko-niemieckiej w kontekście 25-rocznicy dobrosąsiedzkich stosunków. Szefowa polskiego rządu i prezydent Niemiec omówią także kwestie europejskie, w tym problem kryzysu migracyjnego, Brexit oraz sytuację na Ukrainie. Tematem polsko-niemieckich rozmów będzie również polityka bezpieczeństwa i zbliżający się szczyt NATO w Warszawie.

Reklama

Inauguracja polsko-niemieckiej grupy refleksyjnej

Następnie w Belwederze z udziałem obu prezydentów odbędzie się inauguracja polsko-niemieckiej grupy refleksyjnej. Prezydenci wezmą również udział w otwarciu serii konferencji prezydenckich "Forum Przywództwa" na temat "Na czym budować przyszłość Europy?".

Polsko-niemieckie spotkania odbywają się w ramach wspólnych obchodów 25-lecia podpisania polsko-niemieckiego Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy.

Do wizyty Gaucka w Warszawie doszło tuż po dwudniowej wizycie, którą prezydent Duda złożył w Berlinie. Spotkał się tam z prezydentem Gauckiem oraz z kanclerz Niemiec Angelą Merkel.

Traktat o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy

Polsko-niemiecki Traktat o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy został podpisany 17 czerwca 1991 roku. Jego sygnatariuszami byli: premier RP Jan Krzysztof Bielecki, kanclerz RFN Helmut Kohl oraz ówcześni ministrowie spraw zagranicznych: Krzysztof Skubiszewski i Hans-Dietrich Genscher.

Traktat ten stanowi jednocześnie uzupełnienie polsko-niemieckiego traktatu granicznego z 14 listopada 1990 r., będącego jednym z warunków zjednoczenia Niemiec.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy