Reklama

Rozmowy z PiS. Kukiz'15 przedstawił kluczowy warunek

W rozmowach z PiS jednym z warunków Kukiz'15 jest dołączenie aneksu do Nowego Ładu, który miałby zakładać wprowadzenie m.in. mieszanej ordynacji wyborczej. Spotkanie pomiędzy liderami ma się odbyć w następnym tygodniu.

Rozmowy pomiędzy PiS a Kukiz'15 toczą się od wielu miesięcy. Na poziomie politycznym toczą się one pomiędzy liderami: prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim, premierem Mateuszem Morawieckim i szefem klubu PiS Ryszardem Terleckim, a przewodniczącym Kukiz'15 Pawłem Kukizem i posłem Stanisławem Tyszką.

Warunki postawione przez Kukiz'15

Według informacji Polskiej Agencji Prasowej w minionym tygodniu Kukiz spotkał się m.in. z prezesem PiS i premierem, a głównym tematem było poparcie Nowego Ładu. 

Warunkami, które przedstawił Kukiz, jest aneks, który zakładałby uchwalenie ustawy antykorupcyjnej, wprowadzenie do porządku prawnego instytucji sędziów pokoju oraz zmiana ordynacji wyborczej na system mieszany. Aneks ma być warunkiem "sine qua non" podpisania jakiejkolwiek umowy o współpracy pomiędzy ugrupowaniami.

Reklama

Projekt nowej ordynacji wyborczej

Podczas spotkania z liderami partii rządzącej - jak wynika z informacji PAP - Kukiz miał przypomnieć, że PiS przed laty zgłosiło projekt nowej ordynacji wyborczej, który zakładał wprowadzenie 230 jednomandatowych okręgów wyborczych i 16 okręgów wojewódzkich. Taka mieszana ordynacja wyborcza miałaby zostać zaproponowana na kolejne wybory parlamentarne, które planowo powinny się odbyć za sześć lat.

Kolejne spotkanie na linii PiS-Kukiz'15, gdzie kontynuowane będą rozmowy na temat Nowego Ładu, ma się odbyć w nadchodzącym tygodniu.

Przełożona konwencja PiS

Konwencję programową Prawa i Sprawiedliwości, na której miała się odbyć prezentacja Nowego Ładu, czyli nowego społeczno-gospodarczego programu ugrupowania planowano na sobotę 20 marca, ale ze względu na walkę z pandemią została ona przełożona. Nowego terminu konwencji dotychczas oficjalnie nie podano. Wiceminister rozwoju, pracy i technologii Olga Semeniuk powiedziała w czwartek, że prezentacja programu Nowy Polski Ład nastąpi prawdopodobnie 8 maja.

Zgodnie z zapowiedzią Nowy Ład ma się składać z następujących obszarów: Plan na zdrowie, Uczciwa praca - godna płaca, Dekada rozwoju, Rodzina i dom w centrum życia, Polska - nasza ziemia, Przyjazna szkoła i kultura na nowy wiek, Dobry klimat dla firm, Czysta energia - czyste powietrze, CyberPoland 2025, Złota jesień życia.

 Nie czekaj do ostatniej chwili, pobierz za darmo program PIT 2020 lub rozlicz się online już teraz!

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy