Reklama

Reklama

Rozmowa w cztery oczy Andrzeja Dudy i Mike'a Pence'a

W poniedziałek o godz. 10.30 w Pałacu Prezydenckim w Warszawie odbyła się rozmowa w cztery oczy prezydenta Andrzeja Dudy i wiceprezydenta Stanów Zjednoczonych Mike'a Pence'a. Po spotkaniu oraz wspólnych rozmowach obu delegacji rozpoczęła się konferencja prasowa przywódców. Poruszony został temat m.in. ruchu bezwizowego między Polską a Stanami Zjednoczonymi.

Przypomnijmy, że Mike Pence odwiedza Polskę w zastępstwie prezydenta Donalda Trumpa, który w czwartek przełożył wizytę w naszym kraju w związku z nadciągającym nad Florydę huraganem Dorian.

Podczas wspólnej konferencji prasowej Andrzej Duda podziękował wiceprezydentowi USA za przybycie do Polski, obecność i czynne uczestnictwo w uroczystościach 80. rocznicy wybuchu drugiej wojny światowej. 

"Wszyscy wiemy o tym, że była zapowiedziana wizyta prezydenta Donalda Trumpa. Przyroda, zdarzenia nieprzewidywalne, czyli huragan, doprowadziły do zmiany tego planu. Taka zmiana jest z mojego punktu widzenia oczywista. Dziękuję wiceprezydentowi Pence'owi i jego małżonce, że zdecydowali się zastąpić prezydenta Trumpa" - powiedział Andrzej Duda.

Reklama

Rozmowy o energetyce i współpracy wojskowej

"Odbyliśmy bardzo ważne rozmowy na temat aktualnych relacji i przyszłych planów, jakie są w relacjach polsko-amerykańskich" - podkreślił na konferencji prasowej Andrzej Duda. Jednym z poruszonych tematów była energetyka. 

"Już dzisiaj w wyniku tych prac, które wspólnie prowadzimy od ponad dwóch lat, mamy kolejne kontrakty podpisane na dostawy LNG do Polski. Te dostawy są realizowane" - zaznaczył prezydent.

"Informowałem pana wiceprezydenta o tym, że rozbudowujemy w tej chwili terminal gazowy w Świnoujściu, że chcemy, żeby miał on większą, niż dotychczas pojemność, żeby można było rocznie przez niego transportować 7,5 mld metrów sześciennych gazu. Dzisiaj to jest 5" - oświadczył Andrzej Duda. "Mamy także nadzieję na to, że uda nam się zrealizować kolejną inwestycję w postaci ustawienia terminala gazowego pływającego, który będzie zlokalizowany w Trójmieście" - dodał prezydent.

"Rozmawialiśmy również o współpracy wojskowej, mówiliśmy o udziale amerykańskim w modernizacji polskiej armii, mówiliśmy o zaplanowanym przez nas wcześniej wzroście w kolejnych latach wydatków na obronność. Mówiliśmy także o naszych planach. Nie jest dla nikogo tajemnicą, że czeka nas w najbliższych latach zakup kolejnych śmigłowców, które zastąpią te, których używaliśmy do tej pory" - powiedział prezydent.

Wyraził nadzieję, że w tych planowanych przetargach wezmą udział firmy amerykańskie. "Wiadomo, że w tym zakresie USA produkują sprzęt, który jest z całą pewnością w absolutnej światowej czołówce i mamy nadzieję, że tutaj firmy amerykańskie przedstawią swoje oferty. Z całą pewnością jest to sprzęt doskonały i cieszylibyśmy się, gdyby właśnie z takiego najlepszego sprzętu polska armia miała korzystać" - podkreślił Duda.

Jak wskazał, Polska i USA realizują razem programy zakupu zestawów Patriot - które mają być podstawą systemu obrony powietrznej średniego zasięgu Wisła oraz zakupu zestawów artylerii rakietowej HIMARS,

"Rozmawialiśmy o rozszerzeniu amerykańskiej obecności w Polsce, liczę na to, że jeszcze w tym roku uda nam się podpisać finalne umowy, jeśli chodzi o rozszerzenie tej amerykańskiej obecności i że podejmiemy ostateczne decyzje co do tego, jakie będą lokalizacje. Trwają prace nad tym, rozważamy te kwestie wspólnie z przedstawicielami USA, przedstawiamy cały szereg propozycji, liczę na to, że tym roku dojdzie do ostatecznego ich sprecyzowania" - zaznaczył Duda.

Kwestia zniesienia wiz

W czasie rozmów poruszony został również temat ruchu bezwizowego między Polską a Stanami Zjednoczonymi.

"Polska osiągnęła już gotowość do uczestniczenia w programie ruchu bezwizowego i wkrótce dołączy do tego programu" - zapowiedział wiceprezydent USA Mike Pence.

Podkreślił, że dzięki przywództwu prezydentów: Donalda Trumpa i Andrzeja Dudy sojusz Stanów Zjednoczonych i Polski jest silniejszy, niż kiedykolwiek.

"Chciałbym podkreślić, że Polska osiągnęła już sytuację, w której może uczestniczyć w programie zniesienia wiz. Jak już mówiłem, musi nastąpić jeszcze certyfikacja i Polska wkrótce dołączy do tego programu" - poinformował wiceprezydent USA.

"Nie jesteśmy tylko sojusznikami, jesteśmy rodziną"

Mike Pence podkreślił również w poniedziałek w Warszawie, że "Polska i Stany Zjednoczone nigdy nie zostaną podzielone, bo nie jesteśmy tylko sojusznikami, jesteśmy rodziną".

Wiceprezydent USA ocenił, że "teraz jest czas, aby być ostrożnym i uważnie przyglądać się ewentualnym intencjom, ale też i działaniom podejmowanym przez Rosję".

"Widzimy, że inne kraj NATO-wskie podążają za pana przywództwem, panie prezydencie, i rzeczywiście wypełniają swoje zobowiązania odnośnie wydatków na obronę. Wiemy, że te wysiłki, które będą przez Rosję podejmowane, zostaną zniweczone, ponieważ NATO to najsilniejszy sojusz na świecie. Przywództwo pana prezydenta Trumpa i pana przywództwo, tu w Europie, tylko wzmacniają NATO" - zaznaczył wiceprezydent USA, zwracając się do prezydenta Andrzeja Dudy.

Jak mówił, "trwamy razem, zgodnie ze słowami historycznego polskiego zawołania: w imię Boga, za wolność waszą i naszą". Ocenił, że są to wartości, "które łączą nas dziś, które łączyły nas w przeszłości, również w czasach ciemnych, trudnych i zawsze będą nas łączyć. Naród polski i naród amerykański". 

"Moskwa chce podzielić sojusz"

"Prawda jest, niestety, taka, że Moskwa chce podzielić nasz sojusz, a teraz wykorzystuje do tego rezerwy ropy i gazu, ale Polska tutaj zajęła bardzo silne stanowisko. Tak jak zresztą i my, a to po to, aby promować niezależność energetyczną i bezpieczeństwo energetyczne" - powiedział wiceprezydent USA .

Jak mówił, "biorąc pod uwagę wysiłki Rosji, aby wpływać na wybory w Europie, teraz jest czas, aby być ostrożnym i uważnie przyglądać się ewentualnym intencjom, ale też i działaniom podejmowanym przez Rosję".

"Relacje z Polską są niezłomne"

Pence podkreślił, że w ostatnich dwóch latach Polska i USA dokonały "bezprecedensowych inwestycji w obronność, pokazując światu niezachwiane oddanie na rzecz Sojuszu Północnoatlantyckiego". "Polska stała się jednym z naszych czołowych sojuszników i ważnym czynnikiem na arenie światowej" - mówił wiceprezydent. Dziękował też Polsce za zaangażowanie w misję w Iraku.

Jak zaznaczył, na mocy porozumienia podpisanego w tym roku przez prezydenta Donalda Trumpa i prezydenta Andrzeja Dudę zwiększana jest amerykańską obecność wojskową w Polsce, którą wiceprezydent nazwał "cytadelą wolności".

"Postępując tak, wysyłamy światu jasny sygnał, że nasze zaangażowanie w bezpieczeństwo tego regionu i nasze relacje z Polską w ramach tego przymierza są niezłomne. Od czerwca, kiedy podpisano tę umowę, wyznaczyliśmy miejsca lokalizacji naszych wspólnych baz. Obecnie pracujemy nad nową umową o współpracy w dziedzinie obrony. Dzisiaj podpiszemy umowę na temat infrastruktury cyfrowej, która będzie ważnym przykładem dla reszty Europy w kwestii 5G" - powiedział Pence.

Dodał, że umacnia się także bezpieczeństwo gospodarcze. "Stany Zjednoczone inwestują w Polsce, jak również Polska w Stanach Zjednoczonych. Nasze państwa mają większą liczbę przedsięwzięć w dziedzinie energetyki niż kiedykolwiek dotąd, po to, żeby Polska nigdy nie musiała polegać na rosyjskich - czy z jakichkolwiek innych krajów - dostawach energii, żeby rosnąca gospodarka miała być czym napędzana" - podkreślił Pence.

Wśród tematów praworządność w Polsce

Wiceprezydent USA był też pytany przez dziennikarzy o kwestię niezawisłości sądów w Polsce, wolności prasy i praw osób LGBT. Dopytywano go, czy te tematy pojawiły się w rozmowie z polskim prezydentem.

"Wiele tematów omawialiśmy w naszych bilateralnych rozmowach. Zarówno w czasie rozmowy razem, jak i z naszymi delegacjami. Mówiliśmy o wadze niezawisłości sądów oraz o rządach prawa. Powiedziałem prezydentowi Dudzie, że jesteśmy wdzięczni za jego oddanie sprawie wzmocnienia rządów prawa w Polsce" - zaznaczył Pence.

Podkreślał też wagę bezpośrednich inwestycji zagranicznych. "Jesteśmy wdzięczni też za przewodzenie w tym względzie i za podjęcie kolejnych kroków na zwiększenie niezawisłości sądownictwa w Polsce. Będzie to dla Polski z korzyścią i dla relacji pomiędzy USA i Polską" - mówił.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy