Reklama

Reklama

Rosja zakaże dostaw z Polski? Resort rolnictwa odpowiada

Nasze służby weterynaryjne na bieżąco informują inne kraje o sytuacji związanej z ptasią grypą w Polsce - podało ministerstwo rolnictwa. Resort odniósł się w ten sposób do informacji medialnych, że Rosja może zakazać dostaw jaj inkubowanych i żywych kurcząt z Polski, jeśli "w najbliższym czasie" nie otrzyma materiałów dotyczących regionalizacji w związku z ptasią grypą.

Ministerstwo rolnictwa poinformowało, że po tym jak 3 i 4 grudnia potwierdzono i ogłoszono wystąpienie ogniska ptasiej grypy w stadzie gęsi, Główny Lekarz Weterynarii niezwłocznie rozpoczął akcję informacyjną w tej sprawie. Była ona skierowana do krajów sąsiednich oraz tych, z którymi Polska podpisała porozumienia weterynaryjne, w tym do Rosji.

Do tych państw wysłano mapkę regionalizacji i informacje o aktualnej sytuacji, jeśli chodzi o ptasią grypę w Polsce, a także o działaniach naszych służb weterynaryjnych. Ma to na celu zmniejszenie restrykcji w sprzedaży polskiego drobiu i jego produktów za granicę.

Stosowne informacje przekazano do władz weterynaryjnych Białorusi, Chińskiej Republiki Ludowej, Federacji Rosyjskiej, Republiki Południowej Afryki, Socjalistycznej Republiki Wietnamu, Tajwanu oraz Ukrainy.

Polska jest czołowym producentem i eksporterem drobiu w Europie. Dotychczas w naszym kraju stwierdzono 1 przypadek wirusa u ptactwa dzikiego i 1 ognisko w stadzie gęsi.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje