Reklama

Reklama

Rosja w gotowości bojowej. Jest komunikat po specjalnym spotkaniu w MON

W związku z informacjami o sprawdzeniu gotowości bojowej armii rosyjskiej, na polecenie szefa MON Antoniego Macierewicza została zwołana odprawa szefów Dowództwa Operacyjnego RSZ, Służby Kontrwywiadu Wojskowego i Służby Wywiadu Wojskowego - informowało dziś MON. Po spotkaniu wydano specjalny komunikat prasowy.- Nie ma powodu do niepokoju; siły zbrojne monitorują sytuację związaną z niezapowiedzianym sprawdzianem gotowości bojowej armii rosyjskiej. Pozostajemy w stałym kontakcie z sojusznikami - powiedział podczas konferencji prasowej po zakończenia spotkania w Ministerstwie Obrony Narodowej rzecznik resortu Bartłomiej Misiewicz.

Publikujemy pełną treść komunikatu wystosowanego przez MON:

"Po uzyskaniu dzisiaj w godzinach rannych informacji o sprawdzeniu gotowości bojowej wojsk rosyjskich, na polecenie Ministra Obrony Narodowej Antoniego Macierewicza została zwołana odprawa szefostwa: Dowództwa Operacyjnego RSZ, Służby Kontrwywiadu Wojskowego i Służby Wywiadu Wojskowego.

Reklama

W dniu 25 sierpnia br. rozpoczęła się niezapowiedziana kontrola gotowości bojowej i mobilizacyjnej w Zachodnim, Centralnym i Południowym Okręgu Wojskowym oraz w wojskach powietrznodesantowych i lotnictwie transportowym Rosji. Ćwiczenia mają potrwać do 31 sierpnia br.

Według strony rosyjskiej w działaniach tych uczestniczy 100 tys. żołnierzy, którzy są przemieszczani na odległościach od 500 do 2000 km. Zaangażowane są w to wszystkie rodzaje wojsk.

W godzinach popołudniowych Ministerstwo Obrony Rosji przekazało informacje na temat podjętych działań attaché Rzeczypospolitej Polskiej, a także innych państw NATO.

Sytuacja jest przez polskie Siły Zbrojne stale monitorowana. Meldunki na bieżąco otrzymuje Prezydent RP, Premier i Minister Obrony Narodowej. Pozostajemy również w stałym kontakcie z naszymi sojusznikami.

Sprawdzenie gotowości bojowej armii Federacji Rosyjskiej można traktować jako kolejną prowokacyjną próbę wywarcia presji na Zachód przed spotkaniem grupy 20 najbogatszych państw (G20)".

Rosyjskie wojsko w gotowości

Odprawa została zwołana po tym, jak w wielu częściach Rosji, w tym na Krymie i przy granicy z Ukrainą rozpoczęły się niezapowiedziane manewry rosyjskiego wojska. Celem zarządzonych przez prezydenta Putina manewrów jest sprawdzenie gotowości bojowej sił zbrojnych. 

Jak poinformował minister Szojgu, zgodnie z rozkazem prezydenta wojska południowego, zachodniego i centralnego okręgu wojskowego, Flota Północna, siły powietrzne i powietrzno-desantowe zostały postawione w stan najwyższej gotowości w ramach ćwiczeń.

W sytuacji wzrastającego zagrożenia dla bezpieczeństwa Rosji ćwiczone są m.in. operacje w sytuacjach kryzysowych - powiedział Szojgu dziennikarzom.

Jak podano, na polecenie rosyjskiego ministra obrony Siergieja Szojgu o ćwiczeniach zostali powiadomieni attaches wojskowi akredytowani w Moskwie.

Manewry potrwają do 31 sierpnia.

Reklama

Reklama

Reklama