Reklama

Roman Polko: "Żołnierz nie powinien być dowodzony przez trzy głowy"

- Ryba psuje się od głowy, więc jeśli system dowodzenia jest kiepski i nie wiadomo, kto za co odpowiada, to na dole również tworzy się marazm i niepewność – powiedział w wywiadzie dla dziennika "Polska The Times" generał Roman Polko.

Zapytany o kondycję polskiego wojska generał powiedział, że Polacy mają spore doświadczenie zdobyte m.in. na misjach w Kosowie, Iraku i Afganistanie, a w wojsku nie ma "problemu z morale żołnierzy". Największym - jego zdaniem - problemem jest kiepskie zarządzanie, a "każdy żołnierz powinien być dobrze dowodzony, a nie przez trzy głowy".

- Obecnie w praktyce mamy trzech tzw. "pierwszych żołnierzy", bo są to szef sztabu generalnego, naczelny dowódca i dowódca generalny, pod którego formalnie podlegają wszystkie jednostki. Wojsko nie lubi takich nieprzejrzystych zasad kierowania, które rozpraszają wysiłek żołnierski i powodują, że trudno wskazać odpowiedzialnego za podejmowanie kluczowych decyzji.

Polko ocenił, że pod koniec PRL polska armia była lepiej zarządzania, bo "był szef sztabu generalnego" i każdy wiedział, że to on jest "pierwszym żołnierzem", który spajał wszystko w całość.

Reklama

- Obecnie, jak szef sztabu generalnego jedzie na rozmowy za granicę, to nie może podejmować żadnych decyzji, bo tak naprawdę jest wyłączony z procesu dowodzenia - wyjaśnił generał.

Polko, w rozmowie z Norbertem Kowalskim, skomentował także zmiany wprowadzone przez generała Kozieja:

- (...) rozwalił system dowodzenia pod pretekstem tego, że tak jest niby w Stanach Zjednoczonych, co jest nieprawdą. Mamy różne problemy, lecz kto ma się nimi zajmować, skoro niejasny jest podział kompetencji. Obecnie nawet nie wiadomo kogo i za co rozliczać.

Zły stan polskiej armii to wina dowództwa? Dołącz do dyskusji!

Cały wywiad można przeczytać TUTAJ.


Tak generał Stanisław Koziej odniósł się 
na Twitterze do słów generała Romana Polko:

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy