Reklama

Reklama

Rok 2017 przełomowy w walce ze smogiem?

Piotr Siergiej z Polskiego Alarmu Smogowego uważa, że 2017 był "przełomowy, jeśli chodzi o walkę ze smogiem". "Widać, że zmieniła się świadomość Polaków" - ocenił.

W tym roku siedem województw wprowadziło uchwały "antysmogowe". Serię działań na kolejny rok zapowiedział też rząd. "Widać, że zmieniła się świadomość Polaków" - mówi Piotr Siergiej. Dodaje, że jeszcze 12 miesięcy temu o smogu się mówiło, ale nie było to w głównym strumieniu wiadomości nadawanych przez media. Obecnie większość Polaków, gdy się ich zapyta, "co sądzą o zanieczyszczeniu powietrza", odpowie, że "jest szkodliwe i należy z nim walczyć". 

Jak dodaje Piotr Siergiej, poprawa jakości powietrza jest żmudnym procesem, a efekty mogą być odczywalne dopiero za kilka lat. "Kluczowe w walce ze smogiem są przygotowywane przez rząd normy jakości węgla" - mówi aktywista Polskiego Alarmu Smogowego. Dodaje, że gospodarstwa domowe spalają każdego roku około 13 mln ton węgla, często węgla fatalnej jakości. 

Reklama

Koniec z mułami i flotokoncentratami?

"Wprowadzenie norm doprowadzi do tego, że węgiel dostępny na rynku będzie dużo lepszej jakości, będzie bardziej energetyczny, więc będziemy mogli mniej go spalać. To przełoży się na poprawę jakości powietrza" - dodaje Piotr Siergiej. 

Projekt norm jakości węgla ma trafić do Sejmu w styczniu. Jeśli zmiany wejdą w życie, do ogrzewania domów nie będzie można już używać węgla najgorszej jakości. To między innymi tak zwane muły i flotokoncentraty, przy których spalaniu do powietrza dostaje się najwięcej pyłu i substancji rakotwórczych. 

Zgodnie z rozporządzeniem Ministerstwa Rozwoju, od lipca 2018 roku nie będzie można w Polsce już kupować kotłów węglowych niespełniających odpowiednich norm. Wojewódzkie uchwały antysmogowe wprowadzają dodatkowo obowiązek wymiany niskiej jakości kotłów, kupionych przed tym terminem. 

Okresy przejściowe

Przewidziano też okresy przejściowe: na przykład na Mazowszu i w Małopolsce mieszkańcy na wymianę urządzeń grzewczych mają 5 lat.
Rząd zamierza wiosną przyszłego roku uruchomić program termomodernizacji domów dla najbiedniejszych rodzin. Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział również, że dochody z opłat za torebki foliowe zostaną przeznaczone na dopłaty do wymiany kotłów węglowych. 

Z danych Światowej Organizacji Zdrowia, opublikowanych w 2015 roku wynika, że wśród dziesięciu europejskich miast z najgorszą jakością powietrza, siedem leży w Polsce. 

Czy wiesz, czym oddychasz? Sprawdź jakość powietrza na pogoda.interia.pl! Najświeższych danych dostarcza Airly.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje