Reklama

Reklama

Rodzinny kapitał opiekuńczy. Maląg: Złożono ponad 8,8 tys. wniosków

1 stycznia weszła w życie ustawa o rodzinnym kapitale opiekuńczym (RKO). Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg poinformowała, że wpłynęło ponad 8,8 tys. wniosków od rodziców. Elektroniczne wnioski o wypłatę świadczenia można składać do ZUS.

Ustawa o rodzinnym kapitale opiekuńczym (RKO) weszła w życie 1 stycznia.

Jak przekazała minister Marlena Maląg, od północy do godz. 11 złożono ponad 8,8 tys. wniosków na prawie 10,4 tys. dzieci. Nowe świadczenie przysługuje na drugie i każde kolejne dziecko w rodzinie, od ukończenia 12. do 35. miesiąca życia.

Kiedy najlepiej złożyć wniosek o świadczenie?

W ramach RKO, rodzice małych dzieci otrzymają maksymalnie 12 tys. zł. Świadczenie będzie wypłacane w miesięcznych częściach - po 500 zł przez dwa lata, lub po 1000 zł miesięcznie przez rok, w zależności od wyboru rodzica. Wsparcie jest niezależne od dochodów rodziny, a środki nie są opodatkowane.

Wniosek o kapitał najlepiej złożyć między 9. a 13. miesiącem życia dziecka. Wtedy będzie on przysługiwał w pełnej wysokości, od miesiąca, w którym dziecko skończy rok. Jeśli dziecko skończyło już roczek, ale nie ma jeszcze trzech lat - rodzic powinien złożyć wniosek w styczniu. W takim przypadku kapitał zostanie policzony od nowego roku. Jeśli rodzic złoży wniosek później, otrzyma kapitał od miesiąca złożenia wniosku.

Reklama

Wnioski o rodzinny kapitał opiekuńczy można składać wyłącznie online - za pośrednictwem portalu Empatia, PUE ZUS lub bankowości elektronicznej. Przyznaniem i wypłatą świadczenia zajmuje się Zakład Ubezpieczeń Społecznych. ZUS ma dwa miesiące na rozpatrzenie wniosku od dnia jego złożenia wraz z dokumentami. Z kolei wypłata przysługującego kapitału następuje nie wcześniej, niż za miesiąc, od którego przysługuje prawo do kapitału.

Według danych resortu w 2022 r. świadczeniem objętych ma być ok. 615 tys. dzieci.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy