Reklama

Reklama

Rodzina zastrzelonego na służbie policjanta otrzymała pomoc

Rodzina policjanta zastrzelonego w Wiszni Małej otrzymała wsparcie psychologiczne i finansowe, w tym rentę specjalną. Zostanie też otoczona opieką przez Fundację Pomocy Wdowom i Sierotom po Poległych Policjantach - poinformował Jarosław Zieliński, wiceszef MSWiA.

W czwartek w Sejmie wiceminister nadzorujący policję odpowiadał na pytania posłów PiS - Marka Polaka, Ewy Filipiak, Zbigniewa Biernata i Jarosława Szlachetki - ws. objęcia opieką rodziny zastrzelonego policjanta oraz rodzin trzech rannych w tej akcji funkcjonariuszy.    

Pomoc finansowa i psychologiczna

"Rodzina poległego podkomisarza Mariusza Koziarskiego została objęta wszelką pomocą i opieką" - zapewnił Zieliński.    

40-letni funkcjonariusz służył w policji od 14 lat, a od ośmiu pełnił służbę w Samodzielnym Pododdziale Antyterrorystycznym Policji we Wrocławiu. Osierocił dwoje dzieci w wieku 8 i 12 lat.    

Reklama

Wiceszef MSWiA poinformował, że rodzinie funkcjonariusza zapewniono opiekę psychologiczną i wsparcie finansowe, w tym zapomogi, oraz rentę specjalną przyznaną 5 grudnia przez ówczesną premier Beatę Szydło. Dodał, że koszty pogrzebu policjanta zostaną pokryte ze środków Komendy Głównej Policji. Zaznaczył, że wdowie wypłacona zostanie połowa zasiłku pogrzebowego oraz odprawa pośmiertna.    

Zieliński poinformował, że trwa kompletowane dokumentacji niezbędnej do przyznania renty rodzinnej. "Ponadto każdemu z dzieci poległego policjanta komendant główny policji przyznaje pomoc finansową na kształcenie. Przysługuje ona do 25. roku życia" - dodał.   

Podkreślił, że rodzina zmarłego zostanie objęta także wsparciem Fundacji Pomocy Wdowom i Sierotom po Poległych Policjantach. Fundacja finansuje m.in. naukę dla dzieci poległych funkcjonariuszy, organizuje także wyjazdy zagraniczne oraz świąteczne spotkania.    

Wiceminister przypomniał, że w czwartek na wszystkich antenach Polskiego Radia odbywają się licytacje przedmiotów, wybranych i ofiarowanych na rzecz pomocy rodzinie policjanta.    

Wsparcie dla rannych policjantów

Wiceszef MSWiA poinformował, że także trzej ranni w akcji policjanci zostali objęci opieką psychologiczną, medyczną i finansową - przyznano im zapomogi z MSWiA oraz z policji. 

"Mogą się również ubiegać o zwrot dodatkowych udokumentowanych kosztów leczenia" - zaznaczył. Dodał, że po zakończeniu procedury postępowania powypadkowego zarówno wdowa po poległym policjancie, jak i funkcjonariusze, którzy w trakcie akcji zostali ranni, otrzymają odszkodowania.    

Przypomniał, że koledzy poległego policjanta zorganizowali zbiórkę na pomoc jego rodzinie. Pieniądze można wpłacać na konto: PKO BP 87 1440 1156 0000 0000 1172 5748 z dopiskiem "Pomoc rodzinie Mariusza".    

Tragiczna w skutkach akcja

Do tragicznych w skutkach wydarzeń doszło w nocy z 2 na 3 grudnia w Wiszni Małej koło Wrocławia. Policjanci, którzy chcieli zatrzymać sprawców włamania do bankomatu na gorącym uczynku, zostali ostrzelani z broni maszynowej przez jednego z bandytów.    

Policjanci odpowiedzieli strzałami. Podczas wymiany ognia zginął jeden z funkcjonariuszy oraz przestępca Łukasz W., który zaczął strzelać do policjantów. Trzech innych policjantów zostało rannych. Ich obrażenia nie są groźne dla życia.   

Dwaj wspólnicy zastrzelonego Łukasza W. zostali zatrzymani, usłyszeli zarzuty kradzieży z włamaniem i udziału w zorganizowanej grupie przestępczej o charakterze zbrojnym. Sąd aresztował Jacka S. i Grzegorza K. na trzy miesiące. Grozi im do 10 lat więzienia.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy