Reklama

Reklama

Rodzina 500 plus: PO apeluje o zawetowanie ustawy

Politycy PO zwrócili się do prezydenta Andrzeja Dudy z wnioskiem o zawetowanie ustawy ws. programu "Rodzina 500 plus". Platforma oczekuje też, że Duda podejmie inicjatywę ws. objęcia programem 500 plus wszystkich polskich dzieci.

"Zgodnie z naszą wczorajszą zapowiedzią, dziś kierujemy pismo do pana prezydenta Andrzeja Dudy związane z przyjęciem  tej niesprawiedliwej, wykluczającej 3 miliony dzieci z pomocy państwa ustawy 500 plus przez PiS" - powiedział na piątkowej konferencji prasowej szef klubu PO Sławomir Neumann.

Polityk przyznał, że ustawę musi jeszcze przyjąć Senat - który zajmie się nią na piątkowym posiedzeniu.

"Pan prezydent podpisuje dość szybko"

"Ale znamy też realia i wiemy, że Senat najprawdopodobniej bez poprawek przyjmie tę ustawę i jeszcze dzisiaj trafi ona na biurko pana prezydenta. Z doświadczenia wiemy, że pan prezydent dość szybko podpisuje różne ustawy, które dostaje od prezesa Kaczyńskiego, więc trochę wyprzedzająco piszemy pismo proszące pana prezydenta Andrzeja Dudę, aby powstrzymał się z podpisaniem tej ustawy, przekazał ją jeszcze raz do Sejmu" - powiedział Neumann.

Reklama

PO chce, by Sejm "naprawił niesprawiedliwość", która - według polityków tej partii - znalazła się w ustawie wprowadzającej program "Rodziny 500 plus". "Tak, aby nie wykluczać 3 milionów dzieci, 1,8 mln rodzin z pomocy państwa w programie 500 plus" - zaznaczył szef klubu Platformy.

PO zamierza też przekazać prezydentowi własny projekt ustawy o pomocy państwa w wychowaniu dzieci, który zakłada objęcie 500-złotowym dodatkiem wszystkich dzieci w Polsce. "Także pan prezydent Andrzej Duda wielokrotnie mówił o tym, że nie wolno dzielić Polaków, nie wolno dzielić dzieci, 500 złotych powinno być wsparciem na każde dziecko" - powiedział Neumann.

Posłowie PO zaprezentowali też w piątek spot, w którym zarzucili premier Beacie Szydło "wielkie oszustwo wyborcze" w związku z 500 plus. W krótkim materiale filmowym przypomniano m.in. wypowiedzi Szydło, w których mówiła ona o "500 złotych na każde dziecko". Zestawiono je z komentarzami matki rozczarowanej tym, że jej syn Jaś nie otrzyma 500-złotowego świadczenia, ponieważ jest "pierwszym dzieckiem".

"Nie tylko Jaś i mama Jasia zostali oszukani, okłamano 3 miliony dzieci i 1,8 mln rodzin. Podzielono te rodziny, być może skłócono na lata rodziny, sąsiadów, znajomych, przyjaciół i inne osoby. Takiego kłamstwa wyborczego i takiego oszustwa jeszcze nie było" - oceniła posłanka Platformy Maria Janyska.

Ustawa o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci

Niewykluczone, że jeszcze w piątek Senat zakończy prace nad uchwaloną w czwartek przez Sejm ustawą o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci.

Zakłada ona, że świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł na drugie i kolejne dziecko otrzyma każda rodzina, bez względu na dochody. W przypadku rodzin z jednym dzieckiem trzeba będzie spełnić kryterium dochodowe - 800 zł na osobę w rodzinie lub 1200 zł w przypadku dzieci z niepełnosprawnością. Świadczenie będzie wypłacane do ukończenia przez dziecko 18 lat. Program na ruszyć w kwietniu.

W zeszłym tygodniu klub PO złożył w Sejmie własny projekt ustawy o świadczeniu z tytułu wychowania i kształcenia dzieci, w którym postuluje objęcie 500-złotowym świadczeniem wszystkie polskie dzieci.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy