Reklama

Rocznie z powodu chorób wywołanych paleniem umiera 70 tys. Polaków. Dane MZ

Rocznie z powodu chorób wywołanych paleniem umiera 70 tys. Polaków. To jedna z przyczyn przedwczesnych zgonów z powodu nowotworów, miażdżycy, choroby niedokrwiennej serca czy udarów - przypomina Ministerstwo Zdrowia przed przypadającym w niedzielę, 31 maja, Światowym Dniem bez Tytoniu.

"Z powodu chorób odtytoniowych umiera rocznie około 70 tysięcy osób, co stanowi 17 proc. wszystkich zgonów w Polsce" - przytacza resort na swojej stronie statystki.

Więcej kobiet umiera z powodu raka płuc niż raka piersi

Ministerstwo Zdrowia wskazuje, że palenie tytoniu to jedna z przyczyn przedwczesnych zgonów z powodu wielu chorób - raka płuc, nowotworów głowy i szyi, miażdżycy, choroby niedokrwiennej serca i udarów oraz chorób układu oddechowego m.in. przewlekłej obturacyjnej choroby płuc.

Szczególnie drastyczne skutki palenie tytoniu ma u kobiet, ponieważ to właśnie nowotwory płuc są najczęstszą onkologiczną przyczyną zgonu kobiet. "Od kilku lat więcej kobiet umiera w Polsce z powodu raka płuc niż z powodu raka piersi!" - alarmuje Ministerstwo Zdrowia.

Reklama

Co drugi nastolatek w Polsce pali

Dodatkowo Ministerstwo Zdrowia zwraca też uwagę na ten problem wśród młodzieży. 

"Szacuje się, że co drugi nastolatek w Polsce pali. Niemal 60 proc. osób w wieku 15-18 lat przynajmniej raz w życiu sięgnęło po papierosa. Młodzi ludzie z reguły zaczynają palenie w wieku 12-14 lat, ale niektórzy wcześniej, nawet - co może się wydawać szokujące - w wieku ośmiu lat" - wylicza i informuje, że dym tytoniowy zawiera około 7 tys. związków chemicznych, z czego 70 rakotwórczych, ale też wiele z nich ma działanie toksyczne wobec układu sercowo-naczyniowego i oddechowego.

Wapowanie a COVID-19

Równocześnie resort odnosi się do palenia, jak i wapowania, czyli używania papierosów elektronicznych innych nowatorskich wyrobów tytoniowych typu "jool", "vype", "iqos", w kontekście choroby COVID-19. Wskazuje, że naukowcy są zgodni, że stosowanie tych używek wpływa na znacznie cięższe przechodzenie tej infekcji.

"Niektóre badania wskazują na wyższe ryzyko infekcji SARS-CoV-2 u osób palących, ale wszystkie dowodzą cięższego przebiegu COVID-19 i większej częstości zgonów z tego powodu u osób palących. W opinii ekspertów pandemia COVID-19 to doskonały moment na rzucenie palenia" - podkreśla na stronie resort.

Kampanie Ministerstwa Zdrowia

Resort przypomina też, że prowadzi kampanię społeczną realizowaną w ramach Narodowej Strategii Onkologicznej na lata 2020-2030. Jej celem jest obniżenie zachorowalności na choroby nowotworowe przez edukację zdrowotną, promocję zdrowia i profilaktykę, w tym kształtowanie świadomości prozdrowotnej i propagowanie zdrowego stylu życia. Szczegóły na temat kampanii dostępne są na stronie planujedlugiezycie.pl

Równolegle trwa zainicjowana przez resort kampania społeczna #STOPFEJKFRIENDS, upowszechniająca wiedzę na temat szkodliwości palenia tytoniu i używania elektronicznych papierosów - w szczególności przez osoby poniżej 18. roku życia.

Kampania #STOPFEJKFRIENDS jako pierwsza kampania skierowana do młodzieży podejmuje temat szkodliwości palenia e-papierosów.

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy