Reklama

Reklama

Robert Biedroń: Nieobliczalna Polska nie jest sojusznikiem Stanów Zjednoczonych

Prezydent USA Donald Trump jest nieprzewidywalny, prowadzi politykę, która skazuje nie tylko Amerykanów, ale także pozostałą część świata. Dzisiaj Polska nie jest sojusznikiem Stanów Zjednoczonych, bo jest równie nieobliczalna - mówi Robert Biedroń, który ma być wspólnym kandydatem Lewicy na prezydenta.

Zdaniem Biedronia, w obecnej polityce międzynarodowej Polska nie jest sojusznikiem Stanów Zjednoczonych, bo nie została wcześniej poinformowana o działaniach USA na Bliskim Wschodzie.

"Trump jest nieprzewidywalny, prowadzi politykę, która skazuje nie tylko Amerykanów, ale także pozostałą część świata na nieprzewidywalność i dlatego potrzebuje przewidywalnych partnerów. Dzisiaj Polska nie jest sojusznikiem Stanów Zjednoczonych, bo jest równie nieobliczalna. Gdyby była, to Stany Zjednoczone traktowałyby nas po partnersku i uprzedziły o działaniach na Bliskim Wschodzie, a tego nie zrobiły" - skomentował polityk.

Reklama

"Polska dyplomacja jest zaskakiwana za każdym razem. A to oznacza, że nie ma sojuszu, że nie traktuje się nas poważnie. Ten sojusz przywróci tylko traktowanie Stanów Zjednoczonych po partnersku, a nie polityka na kolanach, którą prowadzi dzisiaj Andrzej Duda oraz Prawo i Sprawiedliwość" - dodał Biedroń.

Kandydat Lewicy na prezydenta zaznaczył, że warunkiem sojuszu i przyjaźni ze Stanami Zjednoczonymi musi być informowanie Polski o działaniach Białego Domu. "Jeżeli jesteśmy w jednym sojuszu, jeżeli Polska ma być najbliższym przyjacielem Stanów Zjednoczonych w Europie, to my jako sojusznicy musimy być informowani o pewnych sprawach" - powiedział.

"Być może dyplomacja Stanów Zjednoczonych nie informowała nas dlatego, że wie, iż polska dyplomacja jest w tak słabym stanie, że nie potrafi utrzymać sekretu, że byłby wyciek, że wywiad irański dowiedziałby się o planowanym ataku. Do tego doprowadziło Prawo i Sprawiedliwość" - dodał Biedroń.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy