Reklama

Reklama

RMF24: Miażdżąca opinia naukowców o reformie sądownictwa

​Niekonstytucyjna, likwidująca trójpodział władzy, niszcząca sędziowską niezawisłość - naukowcy Uniwersytetu Jagiellońskiego miażdżą rządową reformę sądownictwa. Reporterzy RMF FM dotarli do opinii ekspertów z Wydziału Prawa tej krakowskiej uczelni.

Lista zarzutów jest wyjątkowo długa. Dotyczy m.in. zmian wyboru 15 z 25 sędziów do składu Krajowej Rady Sądownictwa. Ma ich wybierać Sejm z kandydatów zgłoszonych przez marszałka lub posłów.

To - zdaniem naukowców z UJ - jest niezgodne z konstytucją. Twierdzą, że gwarantuje ona, iż ci sędziowie powinni być wybierani przez własne środowisko. Proponowane rozwiązanie sprawia w praktyce, że KRS nie będzie już organem reprezentacyjnym sędziów.

Co ważniejsze, taka konstrukcja narusza trójpodział władzy. Do tej pory Sejm mógł wybierać jedynie sześciu członków Rady. Po nowelizacji ten polityczny organ miałby największy wpływ na skład KRS. Jak napisali eksperci, "Rada nie będzie w stanie strzec niezależności sędziów przed zagrożeniami władzy ustawodawczej, jeśli ta władza w praktyce decyduje, kto w Radzie zasiada".

Reklama

Sprzeciw autorów opinii budzi też wygaszenie mandatów sędziów w KRS 30 dni po wejściu w życie nowelizacji. Jak podkreślają - kadencja określona w konstytucji trwa 4 lata.

(az)

Marek Balawajder Krzysztof Zasada

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy