Reklama

Reklama

RMF: W e-dowodach brakuje istotnych danych. MSWiA: Dokumenty są ważne

Wszystkie nowe e-dowody osobiste wydawane od marca są niezgodne z ustawą o dowodach osobistych. To nawet 700 tysięcy wyprodukowanych dokumentów. Jak ustalił reporter RMF - w chipie nie mają zapisanych wszystkich wymaganych danych. Chodzi o imiona rodziców oraz nazwisko rodowe.

Wśród zapisanych w chipie danych brakuje kilku elementów, o których mówi ustawa o dowodach osobistych. MSWiA, które odpowiada za personalizację dowodów, zapewnia, że to nie powoduje nieważności dokumentu i nazywa tę sytuację nieścisłością formalno-techniczną.

Na poziomie personalizacji dokumentów - czyli wgrywania danych do mikroprocesora  - pominięto dane, o których mówi ustawa. Art. 12. mówi jasno, że warstwa elektroniczna musi zawierać także dane widoczne na dokumencie, czy imiona rodziców i nazwisko rodowe. Tych danych zapisanych na chipie nie ma.

Reklama

Ministerstwo tłumaczy, że warstwa elektroniczna dowodu jest kluczem także do rejestrów państwowych, a tam są obecne wszystkie niezbędne dane. To ma być powód, dla którego - mimo brakujących elementów - dokument pozostaje ważny. Chodzi o 700 tysięcy dowodów.

Mariusz Piekarski

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy