Reklama

Reklama

RMF: Umorzone śledztwa wobec księży-pedofilów do weryfikacji

30 śledztw przeciwko duchownym, którzy mieli dopuścić się przestępstw o charakterze pedofilskim, zostało umorzonych od początku 2016 roku - dowiedział się reporter RMF FM. Akta tych postępowań trafiły już do specjalnego zespołu śledczych, powołanego w Prokuraturze Krajowej, który analizuje tę dokumentację.

Specjalny zespół śledczych powołany przez Prokuraturę Krajową ponownie wertuje akta postępowań o pedofilię umorzonych wobec osób duchownych. Chodzi przede wszystkim o ocenę, czy decyzje o umorzeniu postępowań były zasadne.

Reporter RMF FM Krzysztof Zasada ustalił, że od 2016 roku takich umorzeń było 30.

Zespół w Prokuraturze Krajowej analizuje wszystkie dokumenty dotyczące poszczególnych śledztw, które ściągano przez kilkanaście tygodni z całego kraju.

Sprawdzane są krok po kroku decyzje podejmowane przez prokuratorów w tych postępowaniach. Jak usłyszał dziennikarz RMF FM, jeśli okazałoby się, że śledztwa umarzano bezpodstawnie, jest możliwość wszczęcia ich na nowo.

Reklama

Na razie nie wiadomo, kiedy te prace się zakończą - jak usłyszał Krzysztof Zasada - nie da się tego określić ze względu na wielką liczbę akt, które trzeba szczegółowo przeanalizować.

Efekt filmu Sekielskich

11 maja 2019 roku miała miejsce premiera filmu dokumentalnego "Tylko nie mów nikomu" Tomasza i Marka Sekielskich opowiadającego o przypadkach pedofilii wśród duchownych w Polsce.

Padają w nim oskarżenia o pedofilię pod adresem między innymi ks. prałata Franciszka Cybuli, byłego kapelana prezydenta RP Lecha Wałęsy, czy księdza Eugeniusza Makulskiego, inicjatora budowy bazyliki Najświętszej Maryi Panny w Licheniu.

Krzysztof Zasada

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy