Reklama

RMF: Pomysł obniżenia pensji źle odebrany w PiS

W najbliższych dniach władze Prawa i Sprawiedliwości zamierzają tłumaczyć swoim politykom pomysł obniżenia pensji posłom, senatorom i samorządowcom - dowiedział się reporter RMF FM. Z informacji Patryka Michalskiego wynika, że wielu polityków partii rządzącej o pomyśle Jarosława Kaczyńskiego dowiedziało się dopiero wczoraj, podczas konferencji prezesa PiS. Zostało to źle odebrane w partii.

Jak ustaliło nieoficjalnie RMF FM, dziś z prezesem PiS spotkają się szefowie okręgów, a na poniedziałek zaplanowano rozmowy klubu parlamentarnego.

Nieoficjalnie reporter usłyszał, że na razie grupa parlamentarzystów PiS chce pokazać swoje niezadowolenie podczas poniedziałkowego posiedzenia klubu.

- To będą burzliwe rozmowy - usłyszał reporter RMF FM Patryk Michalski od kilku osób - które jednak podkreślają - że jedynym "aktem nieposłuszeństwa" może być list do Jarosława Kaczyńskiego.

Politycy liczą, że obniżka pensji będzie jednak mniejsza, albo że wejdzie w życie za kilka miesięcy, żeby zdążyli przygotować się do "skromniejszego życia". 

Reklama

Jeden z posłów zasugerował, że po odchudzeniu portfela, jego żona - która dotychczas zajmowała się dziećmi - będzie musiała pójść do pracy. Inny przyznał, że gdyby pięcioro jego dzieci nie było samodzielnych, musiałby zrezygnować z pracy posła.

Politycy PiS żartują również, że będą musieli dorabiać, ale jak usłyszeliśmy - decyzja o obniżce pensji - miała być sygnałem przede wszystkim dla opozycji.

Prezes PiS zapowiada projekt obniżenia pensji posłom i senatorom

- Ministrowie konstytucyjni, sekretarze stanu zdecydowali się na przekazanie swoich nagród na cele społeczne do Caritasu -  tak w czwartek o nagrodach dla ministrów powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński. Dodał także, że szykuje projekt obniżenia pensji poselskich i samorządowych.

- Ministrowie konstytucyjni, sekretarze stanu zdecydowali się na przekazanie swoich nagród  - tutaj terminem będzie połowa maja - na cele społeczne do Caritasu - dodał prezes PiS.-Ale to jest, proszę państwa, za mało - zaznaczył.

- W związku z tym komitet polityczny PiS - na mój wniosek - ustalił, że do laski marszałkowskiej zostanie złożony projekt obniżenia pensji poselskiej o 20 proc., wprowadzenia nowych limitów obniżających dla wójtów, burmistrzów, marszałków, starostów, a także dla ich zastępców - mówił Jarosław Kaczyński. Dodał także, że chce, by zostały zniesione "wszelkie dodatkowe świadczenia dla urzędników spółek Skarbu Państwa". - Proszę pamiętać, że te świadczenia są często na poziomie pensji - podkreślił.

- Będziemy egzekwować z całą stanowczością dyscyplinę w tych sprawach - podkreślił Kaczyński. - Jeżeli ktoś by nie chciał głosować za tego rodzaju decyzjami, bo powtarzam, one w większości wypadków muszą być podjęte poprzez ustawy, to traci szansę na miejsce na liście wyborczej, traci szansę na dalszy udział w polityce - oświadczył szef PiS.

- Będzie dużo, dużo skromniej (...) Społeczeństwo oczekuje skromności i ta skromność będzie wprowadzana - przyznał. - Vox populi, vox Dei. Głos ludu, głos Boga - zakończył.

(ug) 

Patryk Michalski

RMF FM

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy